Za početak saznat ćemo što je ustvari matcha i zašto je dobra, koji su njeni benefiti za naše tijelo, a ne samo za naš fotogeničan feed na Instagramu. 

Zeleni prah matcha čaja prava je superhrana. Ova vrsta čaja izvorno dolazi iz Kine, otkud je pronašla svoj put do Japana, a sada se i ostatak svijeta konačno priključuje.

Matcha nastaje od istih listova čaja kao i zeleni čaj. Glavna razlika u odnosu na obični zeleni čaj je u tome što se matcha priprema od cijelog lista. Ti listovi se čupaju, suše, prže i zatim melju u taj fini zeleni prah. Zahvaljujući korištenju cijelog lista i procesu mljevenja u šalici matcha čaja ima onoliko sastojaka koliko ima u 1,5 litri zelenog čaja.

Osim toga ima puno sastojaka povoljnih za zdravlje, uključujući vitamine A, B, C i E, kao i aminokiseline i antioksidanse poput EGCG-a (epigalokatehin galata), koji djeluje protuupalno i jača imunološki sustav.

Matcha napitak s mlijekom
Instagram 

Iskreno, prvi put kad sam ju probala to je bilo s namjerom da kavu zamjenim matchom jer se razlikuje od učinka kave. Dok kofein u kavi djeluje brzo, učinci zelenog čaja u prahu kasne i traju duže. To je zbog različitog oslobađanja alkaloida.

Osim kofeina, matcha sadrži i aminokiseline koje nas smiruju, kao što je L-teanin za kojega se smatra da potiče koncentraciju. Zaključak je da nam matcha daje energiju, ali za razliku od kave, ne čini nas nervoznim.

Nije mi bila nimalo fina, no s vremenom se naviknete na taj specifičan okus i počnete uživati u svakom gutljaju. Tako da nemojte ju nakon prvog pokušaja odbaciti, dajte si barem tjedan dana i možda ju zavolite.

U zadnje vrijeme u sve više barova postaje dio ponude, ali vrlo jednostavno ju možete pripremiti i kod kuće. Sve što vam treba je voda, matcha prah (1-2 grama) i bambusova metlica (chasen). Za razliku od ostalih čajeva, nema natapanja jer se cijeli prah otopi i spreman je za konzumaciju.

Matcha prah ne mora se miješati samo u vodu, može se pripremati i s mlijekom kao milkshake koji je također odličnog okusa sa sojinim ili bademovim mlijekom. Osim toga koristi se i u mnogim proizvodima, od jogurta i sladoleda pa sve do čokolade, keksa i muslija.