Iako znamo da se naše emocije manifestiraju fizički u našim tijelima, lakše je razumjeti pozitivne osjećaje poput leptirića u trbuhu, nego povezati bol nekog djela tijela sa stresom kojeg osjećamo. Osobe s traumom, anksioznosti ili depresijom često imaju i fizičke simptome.

Svako je tijelo drugačije i tamo gdje jedna osoba drži stres u svom tijelu ne mora biti isto za drugu, no neuroznanost upućuje na bokove kao potencijalnu posudu za skladištenje emocija. 

'Kukove se često naziva 'ladicom za smeće' u tijelu jer imaju jedinstvenu sposobnost pohranjivanja dosta neobrađenih emocija', rekla je Megan Sherer, licencirana holistička terapeutkinja.

'Duboki mišići naših kukova usko su povezani s nadbubrežnim žlijezdama, koje su odgovorne za obradu naših emocija borbe ili bijega. Oni su također naši najveći stabilizirajući mišići i često se mogu stisnuti ili postati čvrsti u trenucima emocionalne aktivacije ili okidača. Tkiva u našim bokovima zadržavaju neobrađene emocije iz tih trenutaka kao način na koji se podsvijest prisjeti kako izbjeći isti okidač u budućnosti', objasnio je Sherer.

S obzirom na to da su kukovi najveći zglob u našem tijelu, oni nose veliku težinu. Oni su odgovorni za naše kretanje, ali i mišiće povezane s hodanjem, disanjem, probavom i seksualnim aktivnostima.

Što su vam kukovi zategnutiji, tijelo je manje pokretljivo. To može uzrokovati bol i ometati dnevne aktivnosti poput hodanja i penjanja stepenicama. Zategnuti kukovi također mogu uzrokovati naginjanje zdjelice prema naprijed što rezultira lošim držanjem i neusklađenim položajem glave i vrata.

U kukovima su pohranjene emocije
Instagram 

Velika priča unutar kukova vrti se oko mišića iliopsoasa, duboke mišićne skupine smještene prema prednjoj strani unutarnjeg kuka.

"Zdjelica je puna naših kreativnih, reproduktivnih organa i sadrži centralno smješten mišić psoas koji povezuje gornji i donji dio tijela (dah i dijafragmu s nogama) čineći jezgru našeg tijela važnom i fizički i emocionalno", kaže Eddy.

Mnoge vrste boli mogu se povezati s uspavanim ili napetim mišićem psoas, posebno zato što stabilizira kralježnicu i utječe na držanje. U tom slučaju vaša lumbalna kralježnica može izgubiti svoj prirodni luk tako što će postati pretjerano spljoštena ili pretjerano zakrivljena.

Dobra vijest je da možemo otpustiti zarobljene emocije na razne načine poput joge, vježbanja svjesnosti, disanja, meditacijom te istezanjem.

Donosimo vam tri vježbe istezanja koje vam mogu pomoći i otvoriti vaše kukove.

1. Golub poza

Najpoznatija vježba za zdrave kukove. Ova poza se izvodi tako da se klekne na sve četiri noge, te iskoračite lijevim koljeno naprijed prema zapešću. Suprotnu nogu ispružite iza sebe, a petu usmjerite prema stropu. Udahnite te izdužite kralježnicu te otvorite prsa. Pri sljedećem izdisaju polako hodajte rukama prema naprijed dok privlačite prsa prema podu.

2. Niski iskorak

Iz poze psa okrenutog prema dolje zakoračite jednom nogom naprijed između ruku. Spustite stražnje koljeno na pod i kliznite stopalom unatrag dok ne osjetite lijepo istezanje u kuku i bedru. Držite kukove nisko i ravno. Dok udišete podignite prsa od bedara i ispružite ruke iznad glave.

3. Poza guštera

Započnite s niskim iskorakom. Prednju nogu povucite u stranu, u široki iskorak. Zatim podignite stražnje koljeno od poda i položite šake ili podlaktice na pod pored prednjeg stopala. Držeći prsa naprijed, pupak unutra i ispruženu stražnju nogu, zadržite pozu 10 sekundi.

Osim istezanja, isprobajte masažu luka stopala, gdje se nalaze točke psoasa i nadbubrežne žlijezde. Time možete osloboditi dio napetosti u kukovima. Terapeuti savjetuju i somatsku terapiju koja naglašava povezanost uma i tijela.