Kronična upala niskog stupnja može uzrokovati mnoštvo simptoma u cijelom tijelu.

'Problemi s probavom, 'zamagljivanje' mozga, kardiovaskularne bolesti, kronični bolovi, povećanje tjelesne težine, neravnoteža hormona i autoimune bolesti su znakovi da se tijelo bori kako bi upravljalo upalama', ističe poznata nutricionistica Barbara Sobel.

Maline su korisne protiv upalnih procesa
Shutterstock 

Objašnjava da je ono što jedemo jedan od najvećih modifikatora upale.

'Postoji mnogo namirnica i pića koji su protuupalni i pomažu u sprječavanju kronične upale. Kava, čaj, voće, povrće, mahunarke, orasi, sjemenke, riba i začinsko bilje su protuupalni i najbolje je jesti široku lepezu ovih namirnica da biste dobili širok spektar nutritivnih vrijednosti. Ali ako se želite fokusirati na dodavanje jedne nevjerojatne protuupalne namirnice u vašu prehranu, postoji jedna koju stručnjaci za zdravu prehranu posebno preporučuju, a riječ je o bobičastom voću', ispričala je Barbara.

Bilo da su vam omiljene borovnice, jagode, maline, kupine ili brusnice, postoje specifična svojstva koja su zajednička svom bobičastom voću, a koja su povezana sa sprječavanjem kronične upale. To uključuje antioksidanse, vlakna, vitamine, minerale i polifenole (specifična vrsta antioksidansa).

Borovnice su dobre protiv upalnih procesa
Instagram 

Znanstvene studije pokazuju da antioksidansi štite tkiva u tijelu od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima što zauzvrat sprječava protuupalni odgovor.

Stručnjaci navode i da su vlakna, kojih ima u bobičastom voću, također povezana sa sprječavanjem kronične upale. Uključivanje bobičastog voća u prehranu je lak i ukusan način da povećate unos vlakana.

'Pokazalo se da prehrana bogata vlaknima, posebno rastvorljivim vlaknima, ublažava protuupalni proces', ističe Sobel i dodaje da kupine i maline imaju osam grama vlakana po šalici dok jagode i borovnice imaju približno tri ili 3,5 grama vlakana u jednoj šalici.

Osim antioksidansa i vlakana, stručnjaci kažu da bobičasto voće ima i druge vitamine i minerale koji su povezani sa sprječavanjem kronične upale. Vrste i količine ovih vitamina i minerala neznatno variraju ovisno o vrsti bobica.

Smoothie od banane i borovnica
Shutterstock 

Ako želite uključiti više bobičastog voća u svoj jelovnik, nutricionistica kaže da je kupovina svježeg ili smrznutog podjednako korisna. Ključno je izbjeći bilo što previše prerađeno što sadrži dodatni šećer, koji se može naći u nekim unaprijed pripremljenim smoothiejima ili voćnim sokovima.

Neke ideje za doručak, koje uključuju bobičasto voće s drugim protuupalnim namirnicama, podrazumijevaju zobene pahuljice, smoothieje ili parfe od grčkog jogurta. Za ručak i večeru, bobičasto voće može dodati neočekivanu slatkoću salatama, a naravno postoji i mnogo recepata za deserte koji uključuju ove namirnice, samo imajte na umu količinu šećera koja se koristi za njihovu pripremu.

Kupine
Unsplash 

Iako redovito konzumiranje bobičastog voća može pomoći u prevenciji upale, stručnjaci naglašavaju da to nije jedina hrana kojoj treba dati prioritet.

'Redovito uključivanje raznog bobičastog voća u prehranu s drugim šarenim biljnim namirnicama, dovoljno sna, kretanja, kontroliranjem stresa, sve to doprinosi smanjenju upale', ispričala je Sobel.