Po prvi put u znanosti pojavila se sumnja da bi mokraćna kiselina, odnosno njezina povišena razina u tijelu, mogla biti uzrok pretilosti koja se poput epidemije širi svijetom.

Dr. David Perlmutter ukazuje da je ta razina u žena porasla za čak 71 posto u proteklih stotinu godina i tvrdi da je povezana s brojnim zdravstvenim problemima.

Dijeta za žene iznad 50-te
Instagram 

'Što je veća razina mokraćne kiseline, to je deblji struk i veći indeks tjelesne težine kod osobe', tvrdi ovaj liječnik.

Naglašava da su žene u menopauzi pod puno većim rizikom jer ih prije toga štiti estrogen. Glavni razlog za ovo ogromno povećanje je, prema nalazima dr. Perlmuttera, korištenje rafinirane fruktoze u prehrani.

'Nije riječ o prirodnoj fruktozi koja se nalazi u voću', kaže on, 'već o fruktoznom sirupu koji se dobiva iz kukuruza i danas se masovno koristi u proizvodnji sokova i druge hrane. Znali smo da je rafinirana fruktoza prijetnja našem metaboličkom zdravlju, ali nismo znali zašto – sve do sada.'

Sok od grejpa
Instagram 

Liječnik tvrdi da je lako utvrditi je li povećanje mokraćne kiseline odgovorno za pretilost osobe.

Metabolički problemi, prema njegovim nalazima, počinju kada razina mokraćne kiseline poraste na 5,5 mg/dl. Promijeni li se prehrana i izbaci iz jelovnika rafinirana fruktoza, ta se razina može smanjiti za 10 posto u samo tri tjedna. Njegovi su pacijenti u istom razdoblju uspjeli izgubiti i do sedam kilograma, piše Lepa i srećna.