Noćno mokrenje ili, kako se to stručno kaže, nokturija, nije nimalo beznačajan problem. Kad se zbog toga budite i ustajete više puta noću, ujutro se osjećate umorno i slabije funkcionirate jer vam je poremećen i ciklus spavanja. Urolozi kažu da im zbog ovog problema vrlo često dolaze pacijenti oba spola.

Često se postavlja pitanje koliko je puta noću 'normalno' ići na WC. Evo odgovora – jednom, eventualno dva puta, ali samo ako ste neposredno prije spavanja popili puno tekućine. Kad trčanje na WC radi mokrenja postane redovita pojava, razloge je potrebno hitno ispitati. Što iritira mjehur?

San je dobar za mršavljenje
Shutterstock 

Ako pijete previše tekućine tijekom dana, sigurno ćete ustati noću jer bubrezi i dalje rade iako tijelo proizvodi manje urina. Važno je i što pijete.

Mokraćni mjehur iritira alkohol i pića koja sadrže kofein, a to su diuretici, odnosno tvari koje potiču mokrenje. Čest je i preaktivan mokraćni mjehur. To je veliki mišić, pa kada se počne prečesto grčiti, čak i kada je razina urina niska, dobijete iznenadnu želju za mokrenjem koju je teško kontrolirati.

Većina ljudi mokri sedam do osam puta dnevno, a oni s preaktivnim mokraćnim mjehurom i više od toga, uključujući i noću. Ovo stanje također je uzrokovano zdravstvenim problemima kao što su infekcije mokraćnog mjehura, mokraćnih kanala i bubrega, a popratni simptomi su peckanje, bol i pritisak u želucu, pa čak i povišena temperatura.

Ozbiljni uzroci

DIJABETES često ima učestalo mokrenje kao simptom, osobito ako se ne liječi ili još nije dijagnosticiran. Bubrezi rade više nego što bi trebali kako bi isprali visoki šećer u krvi koji završi u urinu. Dijabetičari su stalno žedni pa se time povećava i unos tekućine.

Mokrenje
Shutterstock 

UVEĆANA PROSTATA kod muškaraca je najčešći uzrok noćnog mokrenja. Ovaj organ koji se nalazi odmah ispod mokraćnog mjehura, kada je povećan, pritišće mokraćni mjehur i mokraćnu cijev, pa nagon za mokrenjem tjera ljude iz kreveta nekoliko puta tijekom noći.

POREMEĆAJI SPAVANJA - apneja i nesanica, povećavaju šanse za noćno mokrenje. Ponekad se ne zna što ga uzrokuje, ali svakako remeti san.

Uzročnici su i ODREĐENI LIJEKOVI, a to su diuretici, beta blokatori, antidepresivi i oni koji se uzimaju protiv grčeva. Stoga se diuretici ne smiju uzimati prije spavanja. Kronična stanja koja povećavaju noćno mokrenje uključuju bolesti srca i visoki krvni tlak koji nakupljaju tekućinu u tkivima.

Promijenite svoje navike

Stručnjaci pacijentima preporučuju uvođenje jednostavnih navika. Prije svega treba smanjiti unos tekućine nekoliko sati prije spavanja te izbjegavati kavu i alkohol navečer. Također treba mokriti neposredno prije spavanja. Ako se uzimaju diuretici, to treba učiniti ranije tijekom dana.

U slučaju oticanja nogu nosite kompresijske čarape i podignite noge kad god imate priliku. To pomaže u ispiranju tekućine tijekom dana i održavanju budnosti tijekom noći. Ako ništa ne pomaže, otiđite urologu da se isključi neka ozbiljnija bolest.

Svaka treća osoba ima problem

Procjenjuje se da jedna od tri osobe starije od 30 godina pati od noćnog mokrenja. Stanje je češće kod starijih osoba i pogađa gotovo polovicu starijih od 50 godina. Češći je kod muškaraca u mlađoj dobi, a nakon pedesete češće pogađa žene, piše Stil