Autofagija, povremeni post ili 'fasting' je režim prehrane u kojem se izbjegava konzumacija bilo koje hrane u razdoblju od 8 do 12 sati. Ova dijeta postaje sve popularnija, no stručnjaci savjetuju da s njom ipak treba biti oprezan.

Japanski znanstvenik Yoshinori Ohsumi dobio je Nobelovu nagradu 2016. godine za otkriće mehanizma autofagije. Ovaj japanski biolog objasnio je autofagiju kao proces koji stanice koriste za razgradnju i recikliranje staničnih komponenti. Stanice će svoje dijelove 'reciklirati' samo u određenim vremenskim intervalima, kada im to omogućimo, kada je tijelo u tzv. stanje povremenog gladovanja.

Kako se primijenjuje keto dijeta
Shutterstock 

Ova dijeta je još uvijek kontroverzna, zbog riječi 'gladovanje', ali važno je razlikovati periodično od pravog gladovanja. Hrana je danas dostupna gotovo svima, ali izbor je samo na vama. Povremeni post je dijeta koja će vašem tijelu omogućiti sagorijevanje viška masnih naslaga. Treba imati na umu da je ova pojava normalna i da neće izazvati posljedice, no kao i sa svakom dijetom, savjetujemo da se prije početka posavjetujete sa svojim liječnikom. 

Prednosti povremenog posta:

gubitak težine
• detoksikacija organizma
• snižava se razina inzulina, kao i razina šećera u krvi
• doprinosi koncentraciji i boljem razmišljanju
• jača imunološki sustav
• stanice mogu uspješno izvesti postupak čišćenja.
• tijekom dijete poželjna je tjelesna aktivnost
nema gubitka mišićne mase

Ova dijeta se ne preporučuje:

• trudnicama i dojiljama
• osobama koje boluju od bulimije, anoreksije i sl. Poremećaji u prehrani
• osobama čiji je BMI & 18.

Kako funkcionira dijeta s povremenim postom?

Kad jedemo, često se događa da unesemo više energije nego što nam je potrebno. Dio energije će se pohraniti kako bi se potrošio za sljedeću upotrebu. Inzulin je ključni hormon uključen u proces skladištenja energije. Taj se hormon povećava tijekom jela, a višak energije se dijelom distribuira u jetri, a drugim dijelom stvara višak masnoće u mišićima.

Jelovnik za paleo dijetu
Shutterstock 

Kada su razine inzulina visoke, šećeri u krvi se pretvaraju u mast, a zatim se pohranjuju kao mast. Ako razina inzulina padne (tijekom razdoblja posta), tijelu se šalje signal da počne sagorijevati rezerve masti za energiju. Tada počinje proces mršavljenja! Tijelo može biti u 2 stanja, sito (inzulin visok) i natašte (inzulin nizak), kada su ta dva stanja u ravnoteži sigurno je da neće doći do viška kilograma. Rezultate biste trebali vidjeti već za 30 dana. 

Modeli povremenog posta

Postoji nekoliko modela posta, a najpopularniji je model16:8, koji podrazumijeva razdoblje od 16 sati posta i 8 sati tijekom kojih je dozvoljeno uzimanje hrane.

Ovo je najjednostavniji način za započeti dijetu s povremenim postom. Osim tog modela poznati su i modovi 15:9, 14:10 i 12:12, a 12:12 je model koji pomaže u održavanju efekata. 

Kako se nositi s osjećajem gladi?

Osjećaj gladi prolazi poput vala. Stručnjaci preporučuju unos vode u što većoj količini (minimalno 2 litre dnevno). Dajte si barem mjesec dana da postignete rezultate, budite dosljedni i uspjeh neće izostati. Ako želite smršavjeti, doručak vam nije najvažniji obrok u danu.

Što ne jesti za doručak ako želite smršavjeti
Instagram 

Glad je najniža ujutro, a preskakanjem jutarnjeg obroka dajete svom tijelu više vremena da sagorijeva masnoću za energiju. Uspjet ćete kontrolirati apetit i nećete pretjerati s hranom i pićem. Raspored kada ćete jesti, a kada se odmoriti od hrane je stvar vašeg izbora.

Savjeti za odabir hrane:

1. Poželjno je jesti cjelovitu hranu, a ne prerađenu (naglasak je na voću i povrću).
2. Raznolika prehrana koja prati sezonski odabir namirnica.
3. Unos prirodnih sokova, što više vode i čaja.
4. Izbjegavajte kruh, slatkiše, grickalice, gazirane sokove, alkohol...
5. Ograničite unos kofeina, jer on aktivira hormon stresa – kortizol.
6. Ovaj sustav je jednostavan za implementaciju, a s vremenom će postati dio vaše zdrave navike.