Kiseli kupus obiluje vitaminom C koji je važan antioksidans, a sadrži i puno kalcija, kalija, željeza i vitamina B kompleksa.

Fermentacijom kupusa stvara se i vitamin B12 koji se nalazi isključivo u namirnicama životinjskog podrijetla, zbog čega se kiseli kupus posebno preporučuje veganima i vegetarijancima.

Kiseli kupus
Shutterstock 

Kiseli kupus prirodni je izvor probiotičkih bakterija koje jačaju naš imunološki sustav. Zbog tako dobre ravnoteže mikroorganizama ova se namirnica uvijek preporučuje kod nekih bolesti uzrokovanih poremećajem ravnoteže crijevne flore, posebice nakon terapije antibioticima. Također se preporučuje za snižavanje lošeg kolesterola u krvi, za ubrzavanje metabolizma, te za poboljšanje raspoloženja.

Kiseli kupus je niskokaloričan, sadrži samo 25 kalorija na 100 grama, pa se preporučuje tijekom dijeta. Dobar je i za anemične osobe jer je bogat mineralnim solima, vitaminima i klorofilom. Osobama koje pate od visokog krvnog tlaka savjetuje se da ne konzumiraju više od jedne porcije dnevno jer je fermentirani kupus pun natrija.

Salamura jača imunitet

Kiseli kupus
Shutterstock 

Dragocjena je i tekućina dobivena kiseljenjem kupusa jer ublažava žestinu tegoba. Rasol ubrzava probavu pa je čest dodatak prehrani osoba koje žele smršaviti. Pomaže i kod zatvora jer pospješuje probavu i tako djeluje kao blagi laksativ. Morate paziti na količinu soka od kiselog kupusa koju pijete, jer previše može uzrokovati proljev.

Sok od kupusa i češnjaka za snižavanje kolesterola

Sastojci:

pola glavice kiselog kupusa
2 češnja češnjaka
100 ml vode

Priprema:

Kiseli kupus staviti u blender i dodati češnjak i vodu. Svako jutro popijte jednu šalicu ovog soka, piše Lepa&Srećna.