Jaja su vrlo hranjiva namirnica i važan izvor proteina i antioksidansa. Idealna su za sve koji žele povećati unos proteina ili započeti dijetu za gubitak suvišnih kilograma. No, godinama se vode rasprave o potencijalnom utjecaju jaja na zdravlje srca, s obzirom na postotak kolesterola u njima.

Jedno veliko jaje, teško oko 50 g, sadrži 186 mg kolesterola. Također sadrži oko 5 g masti, od kojih je trećina zasićena. Vrlo su hranjiva, zahvaljujući bjelančevinama kojih ima 6 g, a od čega se pola nalazi u žumanjku, a pola u bjelanjku. Jaja su također bogata vitaminima A, B6, B12 i selenom.

Jaja
Shutterstock 

Količina kolesterola u hrani koju preporučuju liječnici je oko 300 mg dnevno. To znači da svi, pa i srčani i kardiovaskularni bolesnici, bez straha mogu pojesti jedno jaje dnevno. Također, budući da se kolesterol nalazi isključivo u žumanjku, bjelanjak možete jesti bez brige i ograničenja.

Masnoće u prehrani mogu biti opasne za razinu kolesterola u krvi, pa treba pripaziti i na način pripreme jaja. Najbolja opcija su kuhana i poširana jaja, a najopasniji su omleti, pogotovo ako su punjeni kaloričnim dodacima poput slanine i punomasnog sira.

Najzdravija su kuhana jaja
Shutterstock 

I znanstvenici priznaju da još nisu ispitane sve veze između količine jaja u prehrani i raznih zdravstvenih poremećaja. Potvrđeno je da ne utječu na zdravlje srca, ali neka nova istraživanja pokazuju da u većim količinama mogu biti rizična za nastanak dijabetesa.

Tek je količina od jednog jajeta dnevno potvrđena kao apsolutno sigurna čak i za srčane bolesnike, no kompletan jelovnik najbolje je provjeriti sa svojim liječnikom, piše Lepa&Srećna