Po definiciji, mizoginija se odnosi na mržnju, prijezir, nepovjerenje i duboko ukorijenjene predrasude prema ženama.

Sociolog Michael Flood tvrdi da mizoginija funkcionira kao ideologija ili sustav vjerovanja koji je tisućama godina sastavni dio patrijarhalnih društava ili društava u kojima dominiraju muškarci, i kontinuirano postavlja žene u podređeni položaj s ograničenim pristupom moći i mogućnostima odlučivanja.

Flood još dodaje da je mizoginija sustavna, transpovijesna pojava, ugrađena u zakone i društvene institucije. Toliko je prisutna da se neki njezini oblici ni ne nazivaju tim imenom, već se prihvaćaju kao normalan diskurs.

Primjerice, seksistički vicevi o plavušama, punicama, suprugama koje vječno zanovijetaju i uludo troše novac; koncepti fatalnih žena, lakih žena, nimfomanki, sve su to trajno prisutni, naoko benigni oblici ispoljavanja patrijarhalnih frustracija i muških fantazija, piše Faktograf.hr.

Izlažući ih svemu nabrojanom, ženama se, kako to jedan prosječni mizoginist vidi, zapravo tepa jer im se omogućuje ulazak u 'muški svijet'. Da vide stvari iz njihovog kuta, onako kako je 'ispravno'. Pa, 'pobogu, sve je to od milja, što si tako osjetljiva, baš si prava žena' spremno će odgovoriti pobuni li se kojim slučajem ona kojoj je tako velikodušno otvoren prozor u 'šarmantno toplo šovinističko ozračje' protiv sedamnaestog seksističkog vica u nizu ili još šarmantnijih prostačkih komentara. Stanete li takvom slučajno na žulj, možete očekivati neviđenu paljbu. 'Spaljivanje' u maniri najkrvoločnijih inkvizitora.

Ako vam se takvo što dogodi, ne brinite, događalo se i snažnijima. Ovo su primjeri slavnih žena konfrontacije sa stupovima 'muškog svijeta' ili skandala koji nisu primjereni pripadnicama nježnijeg spola ocrnjene u javnosti završile u ropotarnici povijesti s uništenim karijerama, skrbništvima očeva i svim ostalim 'radostima' koje nudi otvoreni sukob s mizoginistima.

The Chicks

Tri Teksašanke, koje su 2000.- ih došle do statusa superzvijezda country glazbe, prodajući milijune nosača zvuka, izazvale su žestoke reakcije u SAD-u nakon što je glavna pjevačica Natalie Maines na koncertu u Londonu, komentirajući Bushov rat protiv Iraka, izjavila da se 'srame što je predsjednik SAD-a iz Teksasa'.

Iako se Maines kasnije ispričala zbog te izjave, mnogi mediji su ih osudili, prodaja njihovih albuma drastično je pala, mnoge radio postaje koje puštaju country glazbu odbile su svirati njihove pjesme, a pjevačice i njihove obitelji počeli su primati prijetnje smrću.

Janet Jackson

Svijet još nije zaboravio skandal sa Super Bowla 2004. godine.

Janet je tada nastupila s Justinom Timberlakeom, a izveli su njegov hit "Rock You Body", na kraju kojeg je Timberlake s pjevačice strgnuo dio odjeće izloživši pogledima i kamerama njezinu desnu dojku prekrivenu tek srebrnom zvijezdom, što je rezultiralo 'američkom tragedijom', a skandal je posprdno nazvan 'Nipplegate'.

Janet je nakon toga zabranjen ponovni nastup na ovom sportskom spektaklu, ali i nastup na dodjeli Grammyja iste godine.

Iako su i Justina, unatoč brojnim isprikama, kritizirali nakon toga, Janet je prošla puno gore. Uz to, valja napomenuti da je Justin na Super Bowlu nastupio i 2018. godine, no Janet je kao izvođač zauvijek 'prognana' s natjecanja.

Lindsay Lohan

Priče o ludom tulumarenju Lindsay Lohan godinama su zabavljale svekoliku javnost, sve dok nije došlo vrijeme za odvikavanje i ozbiljan rad na sebi. Kad je do 2013. došla gostovati u njegovu emisiju, David Letterman bio je toliko slobodan da ju je odmah pitao: 'Zar ne bi ti trebala biti na odvikavanju?', a ona mu je odvratila: 'Zar ne pratiš ništa što se događa? Zar i ti sad vodiš tabloid emisiju?'

Teško je zamisliti da bi takvo pitanje postavio nekom muškarcu koji se borio s ovisnošću, popout primjerice Jona Hamma i Bena Afflecka. Ti muškarci imali su priliku izlječiti se i nastaviti tamo gdje su stali, no ne i Lindsay. 

Britney Spears

Nakon što je Britney doživjela nekoliko mentalnih slomova krajem 2000-ih, 2008. godine njezin otac dobio je kompletno skrbništvo nad njom. 13 godina se činilo kako je sve u redu, ali najnovije suđenje otkrilo je tamnu stranu...

Naime, Britney Spears izgubila je skrbništvo nad djecom, sama si je obrijala glavu pred paparazzijima, a onda završila na odvikavanju i u psihijatrijskoj bolnici. Odluka da njen otac preuzme skrbništvo nad njom i njenim imetkom činila se 'logičnom'. No zanimljivo je da to nije bio slučaj i sa Charliejem Sheenom koji je, prema pisanju Mail Onlinea dnevno na drogu trošio dvije, a na prostitutke po 25 tisuća dolara. 

Zbog problema s alkoholom i drogom te zbog sumanutih izjava popularnost mu je, doduše, pala pa mu se neko vrijeme nisu nudili glumački angažmani, zbog čega je došao do ruba bankrota. 'Snašao' se i prodavao svoje autograme za 60 dolara, a pojavljivanje na nekom događaj naplaćivao je 25 tisuća dolara. No kad je problematični Charlie priznao da ima HIV, nikome nije palo na pamet da mu oduzme slobodu nad odlučivanjem o vlastitom životu, premda je rekao kako su ga lijekovi koje je koristio zbog HIV-a umalo doveli do demencije.

Sinead O'Connor

Ovaj je slučaj posebna priča i ne treba ga posebno objašnjavati. Nakon što je na nastupu na Saturday Night Liveu 1992 poderala fotografiju pape Ivana Pavla II., nije joj bilo povratka. Bio je to jedan od najšokantnijih trenutaka u povijesti glazbe i  kraj njezine do tada uspješne karijere.

U studiju je nastao tajac, a ekipa showa ostala je u šoku. U samo sat vremena primili su 4.500 poziva ljutitih gledatelja. 

Podsjetimo, Sinead je i ranije kritizirala Katoličku crkvu, no ovaj je potez izazvao reakcije kakvima se nije nadala. 

Mnoge zvijezde osudile su taj čin, poput glumca Joea Pescija i Franka Sinatre, koji je na koncertu rekao da 'to mora biti jako glupa ženska' i da bi je 'tresnuo da je muško'. 

Sinead svoj postupak nije objašnjavala, a u narednim mjesecima stvarale su se različite teorije o motivima njezina protesta. Velik broj ljudi njezin je radikalan istup tumačila kroz razne teorije zavjere. Spominjao se utjecaj vudu magije, protest protiv stava Vatikana prema pravima žena zbog nasilja u Sjevernoj Irskoj, a postojala je i teorija da je Irkinja pokušala biti radikalnija od Madonne.

Publika je Sinead dva tjedna nakon incidenta izviždala na koncertu u čast 30. godišnjice rada Boba Dylana na Madison Square Gardenu. Premda ju je Kris Kristofferson predstavio kao osobu koja je postala sinonim za hrabrost, publika nije dijelila njegovo mišljenje. Pet godina kasnije O'Connor se ispričala Papi preko talijanskih novina Vita, no Crkva to nije komentirala.

Sinead O'Connor
Story