Što je to - raste 10 i više godina, gotovo da je ne napadaju insekti i vrlo se lako uzgaja? Zvuči poput neke pitalice, a točan odgovor je - rabarbara! Rabarbara je proljetna biljka neobična, slatko-kiselog okusa. Iako se uglavnom smatra voćem, ona je zapravo povrće, a iznimno je bogata mineralima kalcijem, magnezijem i manganom, vitaminima C i B, polifenolima te korisnim kiselinama (jabučnom, niacinom, folnom...). Odlično djeluje na probavni trakt te se odavna koristi kao lijek protiv zatvora. Ona stimulira metabolizam, a zahvaljujući velikoj količini polifenola koje sadrži spada i među namirnice koje pomažu u prevenciji raka. Rabarbara je i snažan antioksidans, ima antialergijska i protuupalna svojstva, te poboljšava cirkulaciju. U gastronomiji se koriste isključivo stabljike rabarbare, budući da su listovi toksični.

Okus rabarbare podsjeća na kisele jabuke, a može se koristiti i u slanim i u slatkim jelima. Ipak, najčešće je koristimo za slastice pa je tako odličan kompot od rabarbare, kao i razni kolači, marmelade i džemovi. Rabarbara se lako može zamrznuti - potrebno je stabljike dobro oprati, skinuti listove i kožu, isjeći stabljike na kockice, ocijediti i odmah staviti u zamrzivač.

Rabarbara se najbolje slaže s jagodama, pa postoje brojne slastice u kojima se kombiniraju ove dvije namirnice. Bliži nam se kraj sezone rabarbare, a i jagode su pri kraju, pa vam predlažemo ovaj jednostavan recept za iznimno ukusan džem od rabarbare i jagoda kojim ćete sačuvati te izvrsne okuse kroz dulji vremenski period.

shutterstock_103304246 smanjeno.jpg
Shutterstock 

DŽEM OD RABARBARE I JAGODA 

(vrijeme pripreme - 75 minuta)

5 šalica najseckane rabarbare (oko 3 velike stabljike)
2 šalice očišćenih i raspolovljenih jagoda
2 i ¼ šalice šećera
1 žlica svježe cijeđenog limunova soka

Sve sastojke izmiješajte u posudi u kojoj ćete kuhati džem te zagrijavajte na srednjoj vatri. Kad krene ključati, smanjite vatru na srednje slabu. Nastavite kuhati, uz povremeno miješanje, dok se džem ne zgusne. Proces kuhanja džema traje oko sat vremena. Istovremeno sterilizirajte staklenke u koje ćete puniti džem. Nakon što otvorite staklenku, džem čuvajte u hladnjaku do dva tjedna.