Jeste li znali da se patlidžan u kulinarstvu smatra komplementarnom namirnicom koja balansira sve druge okuse te se odlično kombinira s velikim brojem namirnica? Da, patlidžan je jako zanimljivo i korisno povrće a srećom po nas, upravo je u sezoni! Ljubičaste boje (dolazi i u drugim bojama i vrstama ali ovaj je najpoznatiji), duguljastog oblika, gorkastog okusa i spužvaste teksture, patlidžan - ili balancana - potječe iz Indije, u Europu je došao u 14, stoljeću i od tad ga možemo naći u raznim jelima.

eggplants-gc0ff0fbf7_1920.jpg
Pixabay 

Iako je srodan s rajčicama, paprikama i krumpirom a veganska ga kuhinja prepoznaje i kao dostojnu zamjenu za meso jer je dobar izvor proteina, patlidžan ipak nije baš popularno povrće što je šteta jer osim što se jako dobro slaže s raznim drugim namirnicama, riječ i o jako zdravom povrću!

Sadrži vitamin C, K, B6, tiamin, niacin, magnezij, fosfor, bakar, dijetalna vlakna, folnu kiselinu, kalij i mangan, istovremeno ima jako malo zasićenih masnih kiselina te je dobar izvor proteina zbog čega ga veganska ga kuhinja prepoznaje i kao dostojnu zamjenu za meso. Dobar je odabir i za dijabetičare jer ima niski glikemijski indeks a s obzirom da ima jako malo kalorija, možemo ga jesti i kad smo na dijeti.
U kuhinji je, kako smo već napisali, patlidžan dobrodošla namirnica. Može ga se peći, puniti, pohati, stavljati i salate, tjestenine pa čak i na pizzu. U nastavku donosimo nekoliko savjeta koje je dobro znati prije nego ih počnete pripremati:


1. Pronađite savršeni patlidžan
Želite čvrsti patlidžan, bez ikakvih mekih dijelova. Najbolje je uzeti onaj srednje veličine, oni stvarno veliki mogu biti gorki i puni sjemenki.

profimedia-0321696936.jpg
Profimedia 

2. Ocijedite ga i posolite
To je dosadan korak, ali morate ga učiniti. Ne samo da soljenje i cijeđenje patlidžana smanjuje gorčinu, već izvlači vlagu koja mu može dati manje nego poželjnu teksturu. Ovisno o tome kako izrežete patlidžan, možete ga ocijediti između papirnatih ručnika ili u cjedilu u sudoperu. Trebate ga i posoliti jer ćete tako dodatno neutraliziritai gorčinu ali ga nakon toga morate isprati.

3. Dobro ga je oguliti
Ovo vrijedi ako jeriječ o većem patlidžanu jer mu je kora obično deblja i teže ju je žvakati. Stoga je guljenje kože i rezanje na kockice za pečenje ili pirjanje najbolji način. Za manje vrste, kora može ostati.

profimedia-0342077749.jpg
Profimedia 

4. Nemojte pretjerati s uljem
Patlidžan predobro upija ulje, pa pazite prilikom pripreme. Naime, patlidžan je poput spužve; bilo koji sastojak koji mu dodate, on će ga upiti. Stoga ćete pametnim odabirom prave količine ulja, soli i začina osigurati uspjeh.

5. Pazite da ne ostane sirov
Ovisno o sorti i veličini te načinu rezanja, patlidžanima je potrebno 15 do 25 minuta da se potpuno skuhaju. Nedovoljno ih kuhajte i ostat ćete s povrćem gorkog okusa koje ima teksturu vate.

eggplant-g134f119e3_1920.jpg
Pixabay 

6. Začinite ga nakon kuhanja
Patlidžan treba dosta začiniti, ali predlažemo da sol dodate nakon što je kuhan. Dodavanje soli tijekom kuhanja može dovesti do lijepljenja i neravnomjernog tamnjenja. Čim izađe iz pećnice (ili tave, ili s roštilja) bogato ga začinite.