U vrijeme kad cijene hrane vrtoglavo rastu, a prijete nam i nestašice, bacanje hrane definitivno nije opcija, i to ne samo radi utjecaja na planet. A kad imate svježe vrhunsko povrće od lokalnih uzgajivača, želite iskoristiti svaki komadić. Prema nekim istraživanjima, u Americi bacaju čak 40 posto kupljene hrane. Donosimo vam nekoliko savjeta kako iskoristiti povrće do zadnjeg komadića. Neki savjeti su i više nego očiti, neki su kreativniji, no definitivno svi su dobrodošli i praktični.

shutterstock_1583646406.jpg
Shutterstock 

1. KOMPOSTIRAJTE

Kompostiranje nije ništa novo za sve one koji puno kuhaju kod kuće i svjesni su što otpatci od hrane čine našem okolišu, a i našem novčaniku. Kompost je, kako svi znamo, vrlo koristan za uzgoj novog voća i povrća, a skupljanje ostataka povrća, kore od voća, papira, lišća, ljuske orašastih plodova, ljuske jaja... osigurava tone nutrijenata za mlade biljke koje ćemo u budućnosti konzumirati. Ako imate kuću na selu, svakako u vrtu odvojite prostor za pravljenje komposta, postoje i mali sustavi za izradu komposta na balkonu, a možete ostatke povrća baciti i u kontejner za biorazgradivi otpad.

shutterstock_536919433.jpg
Shutterstock 

2. SKUHAJTE POVRTNI TEMELJAC

Uvijek je dobro u hladnjaku imati domaćeg temeljca kako bi vaša jela, poput rižota, složenaca i raznih umaka, bila ukusnija. Zato je dobro iskoristiti ostatke povrća za temeljac, koji je uistinu vrlo jednostavno napraviti. Ostatke povrća stavite u lonac i prekrijte ih vodom, možete dodati i aromatične dodatke poput češnjaka, lovorova lista... Nakon što zavrije, kuhajte samo 10 minuta. Procijedite i ohlađeno čuvajte u hladnjaku ili zamrzivaču, ovisno o tome kada planirate iskoristiti temeljac.

shutterstock_281352542.jpg
Shutterstock 

3. NAPRAVITE ČIPS OD POVRĆA

Ovo je izvrstan način da iskoristite ostatke povrća. Ne samo da ćete na ovaj način smanjiti otpad od hrane, već ćete pripremiti i zdrave, ali ukusne grickalice. Čips od povrća možete napraviti u dubokom ulju, u fritezi na vrući zrak ili pak u pećnici (složite tanko narezano povrće u jednom sloju u pleh, poprskate ga uljem i ispečete na 200 stupnjeva 10 minuta.

shutterstock_271173683.jpg
Shutterstock 

4. DODAJTE POVRĆE U SALATU ILI TORTILJU

Lišće korjenastog povrća ne koristimo uvijek. Primjerice ono od mrkve, a mogli bismo jer je jestivo. Također, jestivo je i lišće od rotkvica. To lišće može se koristiti za salate, ili pak pripremiti na pari ili sotirati na tavi i poslužiti kao zdrav i ukusan prilog. Lišće od mrkve odlično je i pohano u malo gušćem tijestu za palačinke. Ovo zelenilo koje smatramo viškom možemo dodati i u sendviče, tortilje, a možemo ih ubaciti i u smotthie ili pak pesto.

shutterstock_320225636.jpg
Shutterstock 

5. UZGOJITE NOVO POVRĆE

Svi već znamo da od koštice avokada možemo uzgojiti novu biljku – nije to baš kratak i jednostavan proces, ali je izvedivo i na kraju će vas rezultat razveseliti. Osim od sjemenja, novo povrće može se uzgojiti i od odbačenih dijelova, primjerice vršaka mrkve iz koji izlazi stabljika, ili primjerice istog tog dijela peršina ili celera. Postupak je kompliciran, no zašto se ne biste okušali, ako već imate dovoljno temeljca u hladnjaku i zamrzivaču i ne znate kamo ćete s otpatcima.

shutterstock_766386109.jpg
Shutterstock 

6. ISKORISTITE POVRĆE KAO PRIRODNO BOJILO

Ovo je uistinu zabavan i kreativan način kako da iskoristite ostatke povrća. A ne boji se samo domaća tjestenina, nego i razna tijesta, ali i tvrdo kuhana jaja... Za crvenu i ružičastu koristite pire od cikle, za crvenu možete koristiti i papriku, rajčicu, žutu ćete dobiti od žutih paprika ili kurkume, od špinata se dobiva upčetljiva zelena boja, od ljubičastog kupusta, naravno – ljubičasta.