Istraživanje o povezanosti spavanja i mršavljenja odvijalo se na mladim pretilim ljudima koji inače spavaju manje od šest i pol sati.
Ispitivači su ih zamolili da pokušaju spavati osam i pol sati u trajanju od dva tjedna.
Mnogu sudionici koji su produžili san smanjili su unos kalorija za prosječno 270 kalorija dnevno, prema istraživanju objavljenom u časopisi JAMA Internal Medicine.
Neki sudionici koji su spavali duže su smanjili unos za 500 kalorija dnevno.
'Ovo će promijeniti sve kada su u pitanju gubitak težine ili održavanje težine', rekla je autorica istraživanja dr. Esra Tasali, izvanredna profesorica medicine koja vodi Centar za istraživanje spavanja na Sveučilištu u Chicagu.
Stručnjaci smatraju da bi konzumiranje 270 kalorija manje dnevno dovelo do gubitka od 11 kg tijekom tri godine - i to ako ne radimo ništa drugo osim dužeg spavanja.
'Mala intervencija koju možete učiniti za sebe kako biste produžili ili održali trajanje svog sna može imati značajan utjecaj na zdravu težinu', rekla je dr. Tasali.
Jedna od prednosti istraživanja bila je činjenica da se odvijalo u stvarnom okruženja te da se za mjerenje kalorija koristio test urina, umjesto da se oslanjao na sjećanja ljudi na ono što su jeli.
'Ovo je vrlo dobro provedeno istraživanje koje daje odgovor na jedno važno pitanje. Oni su jasno pokazali da kako povećavate količinu sna, smanjuje se i unos energije, što je zauzvrat dovelo do skromnog gubitka težine', rekao je dr. Banuprakash Kola, psihijatar za spavanje i neurolog na klinici Mayo u Rochesteru u Minnesoti.
Kako duže spavanje pomaže u mršavljenju?
Jedan od razloga je djelovanje nedostatka sna na dva ključna hormonakoji kontroliraju glad i sitost: grelin i leptin.
Grelin potiče glad i pokazalo se da se povećava s nedostatkom sna. Njegov partner leptin nam govori kada smo siti.
'Dokazano je da se leptin smanjuje s ograničenjem sna. Stoga, kada nam fali sna, imamo manje tog hormona, a time i manje inhibicije našeg apetita', rekao je dr. Kola.
Drugi način na koji loš san utječe na izbor prehrane može se pronaći u centrima za nagrađivanje u mozgu.
'Centri za nagrađivanje u mozgu postaju aktivniji kada ste lišeni sna, što povećava vašu želju za ugljikohidratima i nezdravom hranom', rekao je Tasali.
Zatim postoji problem inzulinske rezistencije, koja se povećava s nedostatkom sna i dovodi do debljanja.
'Nekoliko laboratorijskih istraživanja pokazalo je da ako ujutro napravite test tolerancije šećera na pojedincu koji nije spavao, u usporedbi s odmornom osobom, vidjeli biste stanje prije dijabetesa kod osobe koja nije spavala', rekao je Tasali.
Stručnjaci savjetuju da se svi uređaji koji emitiraju plavo svjetlo (pametni telefoni, prijenosna računala, televizori) isključe 45 minuta do sat vremena prije spavanja. Plavo svjetlo zaustavlja oslobađanje melatonina, hormona spavanja u tijelu.
Također, preporučuje se spavanje u hladnijoj prostoriji, preskakanje začinjene hrane i alkohola prije spavanja te prakticiranje umirujućeg rituala prije spavanja. Slušanje umirujuće muzike, joga, topla kupka, čitanje knjige ili meditacija preporučuju se kao umirujući rituali.