Svatko od nas poznaje barem jednu osobu koja, unatoč tome što imamo osjećaj da stalno nešto jede, nikada nije imala problema s viškom kilograma.
Takve osobe nerijetko zahvaljujući upravo brzom metabolizmu imaju privilegiju uživati u svim namirnicama koje vole bez grižnje savjesti, za razliku od onih što znaju reći da im se i voda prima. Iako se metabolizam usporava nakon 50. godine života, ima i onih koji muku s njim muče tijekom cijelog života, no dobra je stvar što postoji dijeta koja će i njima biti po ukusu.
Mesna dijeta odlična je opcija za sve one velikog apetita i sporog metabolizma koji uvijek imaju osjećaj kako se od povrća jednostavno ne mogu najesti jer ovdje ta grupa namirnica pada u drugi plan. Način na koji ova dijeta djeluje sličan je principu keto dijete, budući da se kod obje zbog izbjegavanja ugljikohidrata lakše razgrađuju masti koje tijelo potom koristi kao pogonsko gorivo, no među njima postoje značajne razlike.
Kod keto dijete je tako dozvoljeno jesti određenu količinu ugljikohidrata svakoga dana, dok su kod mesne dijete oni u potpunosti zabranjeni. Kod mesne je dijete kako joj i samo ime kaže naglasak na jedenju mesa, lososa i ostale ribe, jaja i mliječnih proizvoda, a dozvoljene su i masline, tikvice i bundeve te upotreba biljnih ulja. Što se voća tiče, smije se jesti isključivo ono bobičasto.
Ovu su dijetu mnogi smatrali kontroverznom zbog vjerovanja kako je bolje izbjegavati hranu biljnog porijekla zbog pesticida i insekticida koji se u njoj nalaze i koji nerijetko uzrokuju probavne smetnje, no brojni se nutricionisti slažu kako ona djeluje brzo, i to čak 40% brže od već spomenute, slične keto dijete.
Dr. Paul Saladino, jedan od vodećih zagovornika ove dijete, kaže kako je kod svih onih koji žele istopiti suvišne kilograme problem najčešće manjak stearinske kiseline zbog kojeg tijelo ne sagorijeva masti dovoljno brzo pa se preporuča povećani unos namirnica koje su njezin izvor, a to su upravo masti i ulja biljaka i životinja.
Osim toga, namirnice životinjskog porijekla sadrže značajne količine koenzima Q10, riboflavina, cinka, vitamina B5 i B12 te vitamina K, a koji svi redom ubrzavaju sagorijevanje kalorija. Ne smije se zaboraviti ni to da povećani unos proteina znači i lakše povećanje mišićne mase, a što dodatno znači brže otapanje masnoća.