Ruski travari i nutricionisti poštuju staru izreku da hrana može biti najmoćniji lijek, a za blagotvorna svojstva heljde znali su mnogo prije nego što je postala svjetski trend.

Ova sićušna sjemenka preporučuje se svima koji iz prehrane izbacuju gluten. Posebno je važno da ima visok postotak rezistentnog škroba, što znači da dospijeva u debelo crijevo. Tako opskrbljuje najvažnije, dragocjene bakterije, te dobro utječe na cjelokupni metabolizam šećera u tijelu.

Heljda sadrži vitamine iz skupine B, te magnezij, kalcij i fosfor, a njeni sastojci povoljno djeluju na srčani mišić, jačaju njegove kontrakcije i pomažu u uspostavljanju normalnog ritma.

Heljda
Shutterstock 

Zbog pozitivnog djelovanja heljde, u Rusiji se koristi na različite načine. Najbolje bi bilo uzeti zelenu heljdu, onu koja nije termički obrađena i samljeti je.

Dvije žlice mljevene heljde (oko 20 grama ) prelijte šalicom vruće vode i dobro promiješajte. Ovu količinu podijelite u dvije doze. Uzmite jednu ujutro, drugu navečer i konzumirajte ovo svaki dan dva mjeseca.

Od zelene heljde možete napraviti i čaj, tako da je 20 grama prelijete s pola litre vrele vode i kuhate na laganoj vatri oko pola sata. Procijediti i piti podijeljeno u dvije do tri doze.

Zelenu heljdu ne morate kuhati. Možete ga, svježe mljevenog, pomiješati s jednom šalicom kefira i ostaviti na hladnom (ne u hladnjaku!) preko noći. Ujutro promiješajte i pojedite natašte. Ova smjesa se smatra najsnažnijom jer je fermentacijom čini probavljivijom, a kefir dodaje važne vitamine i minerale.