Ponekad se zna dogoditi da popijemo neki od lijekova protiv bolova, prehlade ili vitamin, a nakon što ih popijemo shvatimo da im je rok trajanja istekao. Ima li mjesta panici i što trebate učiniti u takvoj situaciji?

'Postoje neki lijekovi koji se prodaju na recept koji su zapravo štetni i nakon isteka roka mogu biti otrovni za ljudski organizam. Međutim, ako uzimate bezreceptne lijekove kojima je istekao rok trajanja, oni jednostavno više neće biti jednako učinkoviti', rekla je za magazin Health Stacey Curtis, farmaceutkinja i izvanredna profesorica na Farmaceutskom fakultetu Sveučilišta u Floridi.

Lijekovi, tablete
Shutterstock 

Postoji nekoliko čimbenika koji uzimanje lijekova kojima je istekao rok trajanja mogu učiniti rizičnijim - dob osobe, vrsta lijeka, način čuvanja i rok trajanja.

Nakon što istekne rok valjanosti, farmaceutska tvrtka ne može jamčiti da će lijek koji se izdaje bez recepta biti potpuno učinkovit i siguran. Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) savjetuje da se ne koriste lijekovi kojima je istekao rok trajanja, no Health piše, a prenosi Kurir, da ni te rokove ne treba shvatiti kao potpuno crno-bijele.

Sve lijekove u tekućem obliku bacite odmah nakon isteka roka valjanosti

Curtis navodi da se neki lijekovi mogu koristiti mjesecima nakon isteka roka trajanja, ali je malo vjerojatno da će biti jednako učinkoviti. Određeni lijekovi protiv prehlade i gripe koji se izdaju bez recepta zahtijevaju rok valjanosti prema uputama, savjetuje Ashley Garling-Nanez, klinička docentica na Sveučilištu Texas.

Lijekovi, tablete
Shutterstock 

'Sve što je u tekućem obliku - kapi za oči, kapi za uho, sprejevi za nos, tekućine protiv kašlja i slično - neće biti sigurno za korištenje nakon isteka roka trajanja jer su sklone razvoju bakterija', pojasnila je.

Međutim, ako je lijeku nedavno istekao rok trajanja - u posljednjih nekoliko mjeseci - postoji dobra šansa da će i dalje djelovati, kaže Curtis.

Način skladištenja lijekova utječe na rok trajanja

Ako lijekovi nisu pravilno pohranjeni, mogu postati neučinkoviti i prije isteka roka trajanja, kažu stručnjaci.

'Lijekove nikada nemojte držati na mjestima gdje ima puno sunčeve svjetlosti, ni u ruksaku ili torbi, ni u prtljažniku, jer će toplina puno brže razgraditi lijek', pojasnila je Garling-Nanez, te preporučuje da uvijek bacite lijek ako izgleda kao da se raspada ili ima čudnu boju.

Lijekovi, tablete
Shutterstock 

Isto vrijedi i za lijekove pohranjene u kupaonici.

'Tuširanje stvara vrlo toplo, vlažno okruženje, što može utjecati na lijekove koji se nalaze u kupaonici', dodao je Curtis.

Propisno zbrinite lijekove kojima je istekao rok trajanja

Važno je pravilno zbrinuti lijekove kojima je istekao rok trajanja. Proces se razlikuje ovisno o državi. Mnogi ljudi bacaju lijekove u kantu s ostalim smećem, što je jako pogrešno jer ih mogu pojesti životinje.

'Obično savjetujemo da, ako ovakve lijekove bacate, pomiješate s nečim što nije baš ukusno životinjama, ali ni ljudima. Zato ga pomiješajte s talogom kave ili nečim drugim što ne želite gurati i bacite u obično smeće, nikako u vodu da se ne onečisti', zaključila je.