U Japanu se često događa da noću temperatura ne pada ispod 30C, a pravi toplinski valovi zabilježeni su kada živa sedam dana zaredom dosegne 38 stupnjeva. U Tokiju je nekada bilo 40 plus.

Japanci se od jakih vrućina štite prije svega suncobranima, koje nose mnogi - posebno žene, slamnatim šeširima i kapama, a dame se nastoje pokriti odjećom, za razliku od Zapada gdje otkrivaju i ruke i noge.

Ponegdje će žene čak nositi rukavice kako bi zaštitile ruke od sunčevih zraka. Po vrućini svi nose boce s hladnom vodom za piće, ali i one s prskalicom kako bi se mogli osvježiti. Dodatno hlađenje osiguravaju mali ručni ventilatori koji se mogu kupiti na svakom uglu.

Vrućine ventilator.jpg
Shutterstock 

Ipak, jedna sitnica je baš japanski 'specijalitet' - ručnik za vrat. Služi, prije svega, za skupljanje znoja, a budući da se malo namoči hladnom vodom, pomaže da se vrat, pun krvnih žila, brzo ohladi. Podsjetimo, pregrijavanje organizma može imati ozbiljne posljedice u vidu toplinskog udara.

Danas možete kupiti i posebno izrađene 'rashladne marame' koje su izrađene od tkanine od mikrovlakana koja upija znoj i djeluje kao japanski ručnik.

Svaki šal je upakiran u malu plastičnu torbicu koja se može objesiti na ruksak ili torbicu. Krpu namočite hladnom vodom, ocijedite i otresite, a zatim stavite oko vrata.

Efekt hlađenja traje satima, a kada prestane, samo ponovite postupak, piše Lepa&Srećna