Weight watchers dijeta, poznatija kao WW dijeta, jedna je od najpopularnijih dijeta i planova prehrane na svijetu. Ono što ovu dijetu izdvaja od ostalih, pored odličnih rezultata, je fokus na zdravom načinu života i dobrim prehrambenim navikama, a ne na samo pukom skidanju kilograma.

Osnove dijete

WW dijeta temelji se na sistemu bodova, što znači da svaka hrana ili piće vrijede određen broj bodova, ovisno o hranjivim vrijednostima koje sadrže. Plan prehrane tijekom WW dijete je individualan i ovisi o tome kakavu hranu korisnik voli, kakav način života vodi i kakve rezultate želi.

WW dijete je peta na listi najboljih dijeta, a spada i u najzdravije jer nije jako restriktivna i u njoj ni jedna hrana nije zabranjena. Sve se svodi na umjerenost.

Dijeta
Shutterstock 

Tijekom ove dijete unosite u svoj organizam dovoljnu količinu proteina, ugljikohidrata, masti i ostalih hranljivih tvari koje su potrebne kako bi organizam normalno funkcionirao, a vi bili zdravi. Isto tako, unosite znatno manje kalorija, zasićenih masti, kao i rafiniranog šećera, piše Dijeta.net.

Pravila prehrane

Sustav pametnih bodova korisnicima omogućuje izbor između tri WW programa prehrane. Zdrava hrana nosi nula bodova, dok hrana s ne tako zdravim sastojcima, rafinirani šećer, zasićene masti, nosi određeni broj bodova. Proračun za pametne bodove temelji se na spolu, visini, težini i dobi.

Ono što WW dijetu čini posebnom je to što je fokus na stvaranju dobrih i zdravih prehrambenih navika, kao i na održivom i dugoročnom načinu prehrane koji će doprinijeti gubitku kilograma. Ova dijeta vas uči donositi zdravije odluke, ali i kontrolirati veličinu porcija koje jedete tijekom dana. Uspjeh ne dolazi preko noći, ali ni kilogrami se ne vraćaju.

Hrana koju biste TREBALI jesti na WW dijeti

• Nemasne bjelančevine, poput piletine, jaja, tofua, ribe, školjki i nemasnog jogurta;

• Brokula, šparoge, cvjetača, paprika, lisnato zeleno povrće;

• Svježe i smrznuto voće;

• Batat, integralna riža, zobene pahuljice, grah i integralne žitarice;

Dijeta
Shutterstock 

Hrana koju NE SMIJETE jesti tijekom WW dijete

Iako ne postoje zabranjene namirnice i tijekom WW dijete možete jesti svoje omiljene čokoladice, ipak se preporučuje smanjiti konzumaciju ili potpuno izbaciti sljedeće namirnice:

• slatka gazirana pića,

• čips,

• prerađeno meso, poput hrenovki, kobasica i slično,

• slatkiši

• kolači i keksi.

Dijeta
Robert Gašpert 

Primjer jelovnika

Doručak: Kajgana s tikvicama;

Međuobrok: Kriška kruha od banane i zobenog brašna;

Ručak: Piletina na žaru s pestom od bosiljka;

Međuobrok: Kokice s curryjem;

Večera: Losos na žaru sa slanutkom.

Trening i WW dijeta

Ovisno o vašim željama, ciljevima i mogućnostima, trebate odabrati neku vrstu tjelesne aktivnosti tijekom dijete. To ne znači da morate ići u teretanu ako to ne volite ili ne možete, ali bilo bi dobro da u svoju dnevnu rutinu uvrstite barem malo dužu šetnju. Neke od ideja uz tradicionalne vježbe su ples, brzo hodanje, pa čak i pospremanje kuće.

vježbanje
Profimedia 

Dozvoljeni bodovi za jedan dan su od 18 do 20. Možete čak i 'štedjeti', pa recimo jedan dan pojedete hranu vrijednu 15 bodova, a drugi dan možete nadoknaditi razliku.

Dijetu mogu koristiti i muškarci i žene, a preporučuje se osobama starijim od 18 godina. Stoga, prije početka, trebali biste izračunati koliko bodova možete unijeti tijekom dana.

Ovako izgleda model:

Spol:

Žene dobivaju 7 bodova, a muškarci 15 bodova.

Dob:

Od 18 do 20 godina nosi 5 bodova, od 21 do 35 godina 4 boda, od 36 do 50 godina 3 boda, od 51 do 65 godina 2 boda, stariji od 65 godina dobivaju 1 bod.

Visina:

manje od 160 – 0 bodova;

• od 160 cm do 165 cm - 1 bod;

• preko 165 cm - 2 boda;

Težina:

od 50 kg do 59 kg – 5 bodova;

od 60 kg do 69 kg – 6 bodova;

od 70 kg do 79 kg - 7 bodova (i tako dalje...)

Tjelesna aktivnost:

• fizički neaktivan, uglavnom sjedeći - 0 bodova;

• slaba tjelesna aktivnost - 2 boda;

• umjerena tjelesna aktivnost - 4 boda.

Kako se računa vrijednost hrane u bodovima

Svaka vrsta hrane nosi određeni broj bodova. S povećanjem broja kalorija, ugljikohidrata, masti i šećera u hrani raste i broj bodova koji određuju njihovu vrijednost. Dakle, koliko pojedina namirnica ima bodova izračunava se tako da se broj kalorija podijeli sa 60, a masnoća s 9 i zbroje njihovi kvocijenti. Tijekom dana možete unijeti namirnice u vrijednosti zarađenih bodova.