Dijeta od 20 minuta u svijetu je poznata i kao 'spora dijeta' ili 'umijeće spore konzumacije hrane', a podrazumijeva uzimanje obroka u trajanju od najmanje 20 minuta, polagano žvakanje i gutanje hrane, uživanje u svakom zalogaju.

Upamtite, brza hrana nije samo ono što se prodaje na kioscima, već i koliko brzo pojedete obrok.

Što znači dijeta od 20 minuta?

1. Temeljito žvačite hranu

2. Zabavite se za ručkom

3. Komunicirajte

4. Napravite pauze između zalogaja odlažući pribor

Zašto je dijeta 20 minuta tako učinkovita?

Znanost je potvrdila da unosimo manje kalorija ako temeljito žvačemo i polako jedemo hranu. Istina je da možete izgubiti i do 10 kilograma godišnje ako se maksimalno posvetite ovoj dijeti.

Ako pravilno žvačete, za jednu porciju trebat će vam oko 20 minuta.

Pokušajte jesti što sporije, a idealno bi bilo da prosjek vaših obroka bude oko 20 minuta.

Nedavne japanske studije pronašle su snažne dokaze da postoji izravna povezanost između brzine prehrane i indeksa tjelesne mase i pretilosti. Što brže osoba jede, veća je vjerojatnost da će dobiti i zadržati višak kilograma.

U istraživanju je sudjelovalo 4700 stanovnika Zemlje izlazećeg sunca. Očekivano, volonteri su izmjerili njihovu visinu i težinu, a zatim otkrili kakvu hranu jedu i kojom brzinom to rade. Brzina unosa hrane definirana je kao 'brza', 'prilično brza', 'srednja', 'razumno spora' i 'spora'.

Što se dogodilo?

Prosječan muškarac - visok 168,3 centimetra, težak 64,8 kilograma - jede prosječnom brzinom. Ako je brzina konzumiranja hrane odgovarala kategoriji 'brzo' - težina je premašila normu u prosjeku za 4 kilograma. A za one koji jedu sporo, težina je u prosjeku 3 kilograma manja od normalne.

Kada se hrana žvače polako, mozak ima vremena utažiti glad prije nego što osoba počne apsorbirati dodatne kalorije: želudac na vrijeme javlja mozgu da je već sit. Ovo pravilo vrijedi za oba spola.