Bliži se ljeto, a kako skidamo slojeve odjeće, mnogi će poželjeti skinuti i nekoliko kilograma viška. Uz prisustvo brojnih brzih dijeta, izbor načina na koji ćete to postići je zaista velik.
Mnogi stručnjaci preporučuju takozvanu medicinsku ili bolničku dijetu koja obećava skidanje do 15 kilograma u dva tjedna i to bez gladovanja, no bitno je da pripazite kad unosite obroke. Radi se o dijeti na koju se često stavljaju pacijenti prije operacije, a za tu je svrhu osmišljena od strane liječnika.
Može se držati u bilo koje doba godine, a upravo je proljeće idealno vrijeme da počnete s njom. Također, ova dijeta, osim mršavljenja, pomaže i pri detoksikaciji organizma.
Što se smije, a što ne smije jesti tijekom medicinske dijete?
Medicinska dijeta je ciklički tip dijete. Konkretno, to znači da se ova dijeta sastoji od tri ciklusa po pet dana. Nakon ta tri kruga obavezna je pauza od dva tjedna.
Svaki dan imate tri obroka – doručak, ručak i večeru. U idealnom slučaju, pauza između obroka trebala bi biti 4-5 sati, evo i zašto.
Kada, primjerice, doručkujete, razina inzulina se povećava i tada se mast počinje skladištiti. Sve dok traje djelovanje inzulina (do tri sata) nema lipolize – razgradnje masti. Enzim koji razgrađuje tu mast - lipaza, ne može djelovati sve dok je inzulin prisutan u krvi u visokoj koncentraciji. On je blokira. To znači da, ako bilo što pojedete prije ručka, pa makar i međuobrok, hormon inzulin opet počne rasti u krvi, a od razgradnje masti nema ništa.
Medicinska dijeta zabranjuje unos šećera, alkohola i umjetnih sladila. Sol se uvodi u minimalnim količinama.
Potrebno je popiti 2 litre vode dnevno. Također možete piti limunadu i zeleni čaj. Vrlo je važno obroke uzimati po redu i ne preskakati ih, a preporučuje se da večerate najkasnije do 20 sati i nakon toga da ne jedete ništa.
Medicinska dijeta osigurava dovoljnu količinu minerala i vitamina, tako da ne zahtijeva dodatni unos suplemenata. Detaljan jelovnik za 15 dana medicinske dijete možete pronaći ovdje.