Zvuči ukusno i zdravo, no, je li riba koju svakodnevno jedemo doista bogata nutritivnim vrijednostima i ima li tako velik utjecaj na funkcioniranje našeg organizma? Nije nužno. Među najpopularnijim vrstama ribe, dostupnih u svakoj trgovini, postoje one koje ne bismo trebali jesti.
Koju vrstu ribe trebate jesti, a koje izbjegavati?
Ribu se isplati jesti jer sadrži omega-3 kiseline, dobar je izvor vitamina D, E, A i onih iz skupine B te minerala. Osim toga, zadovoljavaju potrebu za proteinima.
Međutim, nisu sve ribe dobre. Na popisu onih koje stručnjaci preporučuju uključiti u prehranu su, između ostalog, skuša, haringa, kolja, bakalar, losos, smuđ, sardine i tuna.
Puno ovisi i o tome odakle je riba. Bolji su oni s Atlantika ili Pacifika jer sadrže manje žive, a prema savjetu Instituta za majku i dijete, buduće majke ili žene koje planiraju trudnoću trebale bi se ograničiti na nemasnu i negrabežljivu ribu iz spomenutih oceana, kao i iz Sjevernog mora.
Pangasius/Vijetnamski som
Kada jedemo ribu, posebno nam je važno da ona sadrži puno omega-3 masnih kiselina. Nažalost, pangasius ih praktično nema... Ova slatkovodna riba, popularna je i u Hrvatskoj, a zapravo dolazi iz Vijetnama gdje se uzgaja u lošim uvjetima.
Sve jedinke se nalaze na vrlo malom području zbog čega se ne mogu prirodno razmnožavati pa im uzgajivači u tu svrhu daju posebne hormonske injekcije, a tove ih hranom koja se sastoji od ribljeg brašnja, soje i kasave. Jedemo li ovu vrstu ribe, sve to završi i u našem organizmu.
Tilapija
Ova slatkovodna azijska riba poznata je pod nadimkom 'vodena piletina' jer se lako uzgaja, a nema intezivan okus. Umjetno uzgojeno u spremnicima zagađene vode, također je ispunjena hormonima i sastojcima koji potiču brzi rast.
Tilapija sadrži velike količine arahidonske kiseline iz skupine omega-6, čiji redoviti unos može uzrokovati upale, bolesti srca i starenje stanica. Iako sadrži puno proteina i vitamina A, te dobrobiti imaju i druge, puno zdravije vrste ribe, a sadrži vrlo malo omega-3 masnih kiselina i veliku količinu palmiteinske kiseline koja doprinosi stvaranju lošeg kolesterola (LDL).
Butterfish
Potvrđeno je da ova vrsta ribe sadrži opasnu, teško probavljivu oleinsku kiselinu (sadrži estere voska). Česta konzumacija može dovesti do proljeva, mučnine pa čak i povraćanja.
Škampi
Uvjeti u masovnom uzgoju škampi često su kontroverzni. Osim toga, mnogi ih ljudi zaborave očistiti i dodaju škampe u jelo sa sluzi u crijevima (tanka crna traka vidljiva na poleđini). Iako su škampi izvor proteina, oni također doprinose povećanju lošeg kolesterola, piše Espreso.