Ako želite kuhati sa svježim biljem i želite biti sigurni da će vaše jelo biti obogaćeno, da biljka neće izazvati ikakvu alergiju, da njezin okus neće sasvim preuzeti jelo ili da ne morate paziti s kojim jelima ćete je koristiti - timijan je pravi odabir za vas. Ovu biljku često miješaju s majčinom dušicom, iako zapravo postoji razlika između njih. Majčina dušica je puzačica s tamno ružičastim cvjetovima dok timijan raste uspravno a njegovi cvjetići su bijeli i blago ružičasti. Također, iako im je miris sličan, okus im se razliku pa je majčina dušica gorča od timijana. Kad smo već kod okusa, svježi timijan ima izražen, koncentriran biljni okus s daškom drveta i cvjetnim notama (poput lavande i ružmarina).

Koristi se za začinjavanje svih vrsta jela, bilo samostalno ili uz začine kao što su ružmarin, kadulja i mažuran. Timijan možemo naći u brojnim kuhinjama, uključujući europsku, britansku, mediteransku, afričku, latino i srednjoameričku i karipsku. Može se koristiti svježi i sušeni, s tim da im je okus vrlo sličan bez obzira za koji se odlučili, samo morate paziti da upotrijebite trećinu suhog timijana od onoliko koliko biste upotrijebili svježeg. Možete ga i sami uzgajati, riječ je o izdržljivoj biljci koja uspijeva bilo gdje, u vrtu, u stanu, na balkonu…

profimedia-0111062351.jpg
Profimedia 

Timijan potječe s Mediterana, a danas se uzgaja i kuha s njim diljem svijeta. Međutim, njegova primjena nije uvijek bila isključivo kulinarska. Postoje dokazi da su stari Egipćani koristili moćna antiseptička svojstva timijana u ritualima balzamiranja. Rimljani su biljku smatrali simbolom hrabrosti i snage pa bi je razmjenjivali među sobom, privijali grančice na odjeću prije bitke i spaljivali svežnjeve da bi pročistili zrak u domovima i bogomoljama.
U srednjem vijeku smatralo se da aktivni antiseptički spoj timijana, timol, štiti od infekcije pa se koristio za liječenje kožnih lezija uzrokovanih bolešću. Kasnije se timijan smatrao pokazateljem prisutnosti mitskih vila. Tijekom svoje dokumentirane povijesti timijan je ugrađen i u metode konzerviranja hrane zahvaljujući svom ugodnom biljnom okusu i antibakterijskim svojstvima. 

Danas timijan ima širok spektar medicinske i kućne upotrebe zahvaljujući svojim antiseptičkim i antibakterijskim svojstvima. Koristan je u proizvodima za osobnu higijenu i higijenu kuće, u aromaterapiji, pruža olakšanje kod respiratornih bolesti i potiče imunološki i cirkulacijski odgovor.

profimedia-0315225328.jpg
Profimedia 

Što se tiče korištenja u kuhinji, timijan se može koristiti u cijelom obliku ili možete uzeti listova sa stabljike, može biti svježi ili sušeni. Listovi se mogu dodati, cijeli ili nasjeckani, jelu u bilo kojoj fazi kuhanja. Što se dulje kuhaju, pružit će više okusa. Stabljike timijana su vlaknaste i neće se raspasti tijekom kuhanja, pa ako koristite cijele stabljike, izvadite ih i bacite prije posluživanja. Ako pečete s timijanom, prethodno uklonite sitne pojedinačne listove sa stabljike ili upotrijebite sušeni timijan.

profimedia-0435925359.jpg
Profimedia 

Ovaj se začin obično koristi u slanim jelima poput pirjanog ili pečenog mesa, povrća ili ribe, kao i u slanom pečenju. Također se može koristiti za dodavanje okusa marinadama, juhama i temeljcima, koktelima i čajevima.