Razdoblje odmora, tromosti i nezdrave hrane je sada već daleko iza nas, te je vrijeme za povratak u fitness režim.

S našom fitness suradnicom Suzanom Štimac, poznatijom kao Suzana Moj Trener, ovoga puta razgovarali smo o korištenju težina u svakodnevnim treninzima i evo što smo sve saznali.

1. Mit oko vježbanja s težinama: neću puno kila jer ću se nabildati. Je li pogrešan i zašto?

Naravno, težine nemaju veze s tim, ali ono što pojedemo nakon treninga, to već ima. Jednako tako, pojam nabildanog svatko vidi drugačije. Svakako ako radite s velikim kilažama i to pratite pojačanim unosom proteina, volumen mišića će biti veći. Kod mojih treninga nema velikih težina, odnosno to nisu težine koje grade 'nabildane' mišiće. Dobit ćete lijepo izdefinirano tijelo, naravno, uz balansiranu prehranu.

2. Dolaze li rezultati brže ako vježbamo s opterećenjima i koliko otprilike brže?

Ovisi kakve rezultate želite. Krenut ću od sebe, moja teorija je da ako želimo rezultate moramo stalno pomicati svoje granice. Opterećenje je uvijek dobrodošlo, ali isto tako mislim da nam je za taj rezultat dovoljno i opterećenje vlastitog tijela, a rezultati će doći onom brzinom koliko se posvetimo sebi, treninzima i prehrani. Ako ste dovoljno ustrajni prve rezultate možete očekivati vrlo brzo, ali ono što je bitno naglasiti, ti isti rezultati jos brže i odu, najbitnije je zadržati te rezultate, trening vam mora postati svakodnevna rutina, trening i fizička aktivnost su higijena tijela i to je ono što čini da se dobro osjećamo u svome tijelu i kad dođemo to tog osjećaja, došli smo i do rezultata.

Girje
Shutterstock 

3. Kako vježbati s težinama, s koliko i kad ih povećavati?

Težine su one koje vrlo često nose ozljede. Zato s težinama oprezno i pod nadzorom. Opet kažem, nije svakome riječ 'težina' isto. Mi na treninzima koristimo girje od 10 kg kad radimo čučnjeve, dok ljudi u teretanama čučnjeve rade sa težinama koliko i oni samo imaju. Svakako neke ozbiljnije težine ne bi prakticirala na treningu dok svoje izvođenje vježbi ne dovedete do savršenstva, onda polako povećavajte opterećenja.

4. Što uzeti ako nemamo girje i bučice doma?

Ako ste početnik, ne treba vam ništa, sve te vježbe koje planirate raditi ili ako pratite online trening možete izvoditi za početak i bez rekvizita, nakon toga možete umjesto bučica uzeti bilo kakve dvije iste boce vode, omekšivača ili slično, umjesto girje napunite ruksak s knjigama, kutiju praška ili primite dijete, opet ponavljam, vlastito tijelo i osvijestit ono što radimo i ne treba nam ništa, fokus na mišić koji radimo, pravilno disanje i prvi rezutati dolaze već nakon 14 dana. Trenirajte jer to je dobro za vaše zdravlje.