Starenje je prirodan proces koji čeka svakog od nas. Naprednim tehnologijama možemo učiniti bore manje vidljivima, no ključno je izbjegavati navike koje štete zdravlju i ubrzavaju starenje mozga.

Nedovoljna količina sna

Dovoljno sna je ključno za održavanje zdravlja vašeg mozga. Uostalom, tada se naš um može 'napuniti' i obnoviti.

Odrasloj osobi potrebno je između 7 i 9 sati sna, a ako ne spavate dovoljno mogli biste biti zaboravni, razdražljivi i osjećati se depresivno. Upravo zbog toga je važno pridržavati se svog rasporeda spavanja umjesto da propušteno nadoknađujete kasnije u toku dana.

San
Shutterstock 

Nemojte koristiti zaslone s plavim svjetlom u spavaćoj sobi, zadržite svoj prostor za spavanje na točno odgovarajućoj temperaturi i izbjegavajte kofein u kasnim poslijepodnevnim satima, savjetuju liječnici.

Siromašan društveni život

Održavanje dobrog društvenog života ključno je za zdravlje mozga. Izgradnja mreže prijatelja i sudjelovanje u grupnim aktivnostima djeluje kao vježba za mozak. Druženje održava mozak oštrim i jača kognitivne funkcije.

Konzumacija alkohola

Još jedna loša navika za mozak je konzumiranje previše alkohola. Stručnjaci tvrde da konzumacija alkohola otežava djelotvoran rad dijelova mozga odgovornih za pamćenje, ravnotežu i govor.

Muškarci ne bi trebali piti više od dva pića dnevno, a žene više od jednog, preporuka je liječnika.

Sjedilački način života

Sjedilački način života nije dobar za zdravlje cijelog tijela, uključujući i mozak.

Sjedilački način života šteti zdravlju
Shutterstock 

Ako radite za računalom ili na drugi način provodite značajnu količinu vremena sjedeći i ne krećući se, pokušajte pronaći načine da uključite više aktivnosti u svoj svakodnevni život, poput obavljanja kućanskih poslova ili šetnje za vrijeme ručka.

Stalni stres

Stalni stres može negativno utjecati na mozak. Doktori tvrde da će stalno stanje stresa aktivirati centar za strah u mozgu. Razina kortizola redovito će rasti, što može dovesti do drugih problema sa spavanjem, probavom i imunološkim sustavom. Stres zapravo može promijeniti strukturu mozga i povećati rizik od mentalnih bolesti.