Dijeta niskog glikemijskog indeksa koristi ovaj parametar pri sastavljanju dnevnog jelovnika. Za sve koji pate od inzulinske rezistencije važno je znati koja hrana može pomoći u regulaciji krvnog tlaka.

Glikemijski indeks (GI) mjeri se na ljestvici od 1 do 100 i pokazuje kako različite vrste hrane mogu utjecati na naš šećer u krvi. Visok GI je onaj viši od 70, između 56 i 69 smatra se srednjim, dok je sve manje od 55 nizak glikemijski indeks.

Hrana
Shutterstock 

Američka dijabetička udruga donosi popis od 62 namirnice, a na prvom mjestu na njemu su kukuruzne pahuljice i zobene pahuljice s najvišim glikemijskim indeksom (80). Slijede bijeli kruh i svi proizvodi od bijelog brašna (75), dok integralni kruh i musli imaju GI 53, odnosno 57.

Među voćem najveći glikemijski indeks ima lubenica (76), zatim svježi ananas (59), zatim banana (51), naranča (43) i jabuka (36).

Svi mliječni proizvodi su namirnice s niskim GI, osim sladoleda koji spada u srednju kategoriju. Za razliku od njih, rižino mlijeko ima vrlo visok glikemijski indeks, čak 86.

Banana i mlijeko dijeta
Profimedia 

Zanimljivo je da na glikemijski indeks osim sastava hrane utječe i njezina zrelost, zatim način pripreme, ali i dodaci koji mogu blokirati apsorpciju hranjivih tvari i tako usporiti skok šećera u tijelu nakon njihove konzumacije.

Tako, primjerice, zelena banana ima gotovo dvostruko niži GI od zrele. Osim navedenih namirnica s visokim GI, treba izbjegavati sve vrste kolača i slatkiša, sušeno voće poput datulja, smokava i brusnica, kao i prženi krumpir.

Riba je bogata proteinima i omega-3 masnim kiselinama.
Unsplash 

Preporučuje se hrana s visokim postotkom bjelančevina, poput nemasnog mesa i ribe, mliječnih proizvoda (prije svega mlijeka i običnog jogurta - nikako voćnog), kao i nezaslađenog sojinog mlijeka.

Na jelovniku uvijek trebate imati zeleno lisnato povrće, grašak i brokulu, a od voća birajte jabuke, naranče i borovnice.