Kolesterol je dio svake stanične stijenke svakog organa i potiče proizvodnju raznih hormona, ali i žuči koja nam pomaže probaviti hranu.

Nažalost, svaki višak kolesterola koji cirkulira u krvotoku može ostati zarobljen u stijenkama arterija, stvarajući plak. Nakupljanje ovog plaka odgovorno je za srčani udar, moždani udar i potrebu za ugradnjom stenta i operacijom premosnice. Stoga ne čudi da su liječnici toliko usredotočeni na pomoć pacijentima da održe nisku razinu kolesterola u krvi.

Kolesterol je voštana tvar slična masti koja se apsorbira iz crijeva tijekom probave. Također se interno proizvodi u jetri. Većina kolesterola koji cirkulira u vašoj krvi ne dolazi iz hrane koju jedete, već se proizvodi iznutra.

Krv, pretrage krvi
Shutterstock 

Kad dobijete rezultat pretraga kolesterola, obično imate četiri broja: ukupni kolesterol, HDL, LDL i trigliceride. Ukupni kolesterol trebao bi biti ispod 200 mg/dL, ali su ostale tri vrijednosti puno važnije u smislu procjene rizika.

Visoki LDL kolesterol može se manifestirati na dramatične načine:

bol u prsima ili neuobičajena otežano disanje tijekom napora (zbog naslaga kolesterola u srčanim arterijama koje dovode do sužavanja)

moždani ili srčani udar (od naslaga kolesterola u arterijama koje postaju nestabilne i pucaju)

erektilna disfunkcija (zbog naslaga kolesterola koje ometaju sposobnost arterija da se šire)

vidljive naslage kolesterola oko kapaka ili iznad lakta i/ili Ahilove tetive - nazivaju se ksantomi

Sve su to kasne manifestacije visokog LDL-a. Dok vidite naslage, možda već imate moždani udar ili ED, jer se kolesterol godinama nakupljao u vašim krvnim žilama i drugim tkivima — čak i desetljećima. Za većinu je visok kolesterol, osobito u ranim fazama, potpuno tih, piše Espresso