Otprilike s prvim zrakama proljetnog sunca, kod mnogih žena kreće panika što ljeto vreba iza ugla, a što znači da je krajnje vrijeme da se uhvate u koštac sa svakim izvorom nezadovoljstva na svome tijelu. Baš kako bi tome doskočio, TikTok ima novi trend kojemu je cilj promijeniti ovakav način razmišljanja, potičući žene na platformi da pokažu svoja tijela i dokažu da smo, iako 'jednaka težina na svima izgleda drugačije', sve lijepe na svoj način. No, nisu svi uvjereni da je trend u potpunosti koristan jer se postavljaju legitimna pitanja o tome kako bi ovi videozapisi mogli djelovati na nekoga tko boluje od nekog poremećaja prehrane, ili je pak u opasnosti od razvijanja istog.

Iako nije jasno tko je započeo trend, sve više žena prihvaća izazov i pokazuje svoja tijela da ih cijeli TikTok i svijet vidi. 'Čula sam da pokazujemo svoju težinu kako bismo pokazali kako izgleda na različitim tipovima tijela', rekla je TikTokeroca @oliviasworld95_: 'Ja sam visoka 175 cm i imam 145 kilograma', rekla je dok je plesala pred kamerom. 'Ovo me jako razveselilo. Uvijek vidim postove 'preko 90 kg', ali nikad 'preko 135' - što je ono što mi je trebalo', odgovorila joj je pratiteljica.

@oliviasworld95_#fypシ#bodypositivity#fatpositive#plussizeedition#thicktok♬ original sound - caesar

U drugom videu, korisnikca @marlagracefit je rekla: 'Ista težina na svima izgleda drugačije i svi ste lijepi.' Olimpijska atletičarka Ilona Maher napisala je na svom profilu: 'Polagano učenje da je moja težina samo broj', uz video kojim podsjeća svoje obožavatelje: 'Ovako izgleda 90 kilograma.' 'Izgleda kao snaga, izgleda kao moć, izgleda kao samopouzdanje', odgovorio joj je jedan od obožavatelja u komentarima. 'To je upravo ono što mi je danas trebalo', napisala je druga osoba, a treća dodala: 'I samo podsjetnik da neće svačijih 90 kg izgledati ovako, pa se nemojte uspoređivati.' 'SLAVIMO SVOJE tijelo‼️', rekla je drugi korisnica i dodala: 'Volim ovaj trend.' 

Osim što potiču samopouzdanje, neke žene koriste ovaj trend kao priliku da prozovu sustav indeksa tjelesne mase koji je posljednjih godina okarakteriziran kao nešto što čini više štete nego koristi. Pa ipak, iako je pozitivan utjecaj koji je trend imao na neke korisnike jasan, to ne negira štetu koju bi mogao nanijeti drugima. Platforme kao što je TikTok mogu se koristiti kao pozitivno sredstvo promjene, no iako je namjera iza TikTokovog trenda 'težine na različitim tipovima tijela' pozitivna i ohrabrujuća, zabrinuti su mnogi da bi aspekti ovog posebnog trenda mogli biti štetni za one s poremećajima prehrane ili koji su u opasnosti od njih.

@marlagracefit Weight looks different on everyone and you’re all beautiful #bodypositive#OREOBdayStack#thick#curvy#fitness♬ original sound - caesar

Mnogi od ovih videozapisa uključuju određene težine i veličine haljina, a što je zabrinjavajuće jer znamo da određene težine, BMI ili mjere mogu poslužiti kao inspiracija za neke ljude koji imaju poremećaj prehrane da se upuste u štetno ponašanje. Iako neće svaka osoba koja ima poremećaj prehrane doživjeti uznemirenost zbog svoje tjelesne slike, sadržaj koji se fiksira na težinu, izgled i veličinu može biti vrlo beskorisan.

Iako trend nedvojbeno predstavlja rizik, to ne znači da će svatko tko pogleda ove videozapise na TikToku razviti nezdrav odnos sa svojim tijelom. Poremećaji prehrane složene su mentalne bolesti koje pogađaju milijune diljem svijeta. I iako se osoba ne bi razboljela samo gledanjem sadržaja na internetu, znamo da videozapisi koji prikazuju provjeru tijela, hranu i dijete mogu doprinijeti razvoju poremećaja prehrane kod nekoga tko je već ranjiv ili može izazvati pogoršanje postojećih poremećaja prehrane.

@ilonamaher Slowly learning my weight is just a number #beastbeautybrains♬ original sound - caesar

Uzimajući u obzir stavove stručnjaka, kao i priljev pozitivnih komentara koji se ostavljaju ispod videa trenda, teško je odrediti kakav je zapravo ukupni utjecaj pokreta 'težina izgleda drugačije na svakome'. Možda je u tim slučajevima najbolje prakticirati oprez na temelju vlastitih misli i osjećaja o svom tijelu. Jer, u konačnici, iako ne postoji točan ili pogrešan odgovor kada se postavi pitanje je li ovaj trend koristan ili štetan, on zasigurno služi kao podsjetnik da nas društvene mreže nikada ne bi smjele potaknuti da se osjećamo manje vrijednima. Jer, ako je to posljedica, onda je krajnje vrijeme da pritisnemo 'unfollow'.