Hormoni utječu na različite organe i tkiva te na različite fiziološke procese uključujući raspoloženje, rast i razvoj, metabolizam i seksualnu funkciju. Čak i mala količina hormona može izazvati veliku reakciju u stanicama cijelog tijela.

Dok pokušavamo utjecati na pojedinačne hormone određenom hranom ili aktivnostima, moramo imati na umu da se hormoni obično oslanjaju jedni na druge. Rijetko možemo utjecati na jedan hormon, oni rade orkestrirano.

Dopamin, oksitocin, serotonin i endorfine su hormoni sreće
Instagram 

Jedna skupina hormona nosi nadimak 'hormoni sreće' zbog osjećaja sreće i euforije koje izazivaju u nama, a to su dopamin, oksitocin, serotonin i endorfine. 

Iako se hormoni tehnički ne mogu kontrolirati, možemo raditi pojedine stvari koji utječu na povećanje razina hormona sreće. Donosimo vam savjete kako provjereno možete sebi popraviti raspoloženje.

Oksitocin

Poznat kao hormon ljubavi, stvara osjećaj povjerenja i povezanosti. Oksitocin se proizvodi kada imamo fizički kontakt s partnerom ili kada nam se koža miluje i dodiruje, primjerice tijekom masaže. Direktan dodir, ljubav, vođenje ljubavi i intimnost su ključ za osjećaj sreće. Oksitocin je također važan hormon povezan s porodom i dojenjem. 

Za ‘boostanje’ oksitocina, pomazite svoje kućne ljubimce, igrajte se s djecom, grlite svoje najbliže te udijelite pokoji kompliment.

Hormon sreće oksitocin povećava se dodirima s partnerom
Instagram 

Serotonin

Osim što pomaže kod spavanja, također utječe na vaše raspoloženje, probavu i sposobnost učenja. Ako vam je razina serotonina niska, možete se osjećati tjeskobno ili depresivno, imati problema sa spavanjem ili stalni umor, kao i moguće probleme s probavom.

Ako želite povećati svoju razinu serotonina, isprobajte meditaciju i provodite više vrijeme vani, po mogućnosti na suncu. Izlaganje ultraljubičastom (UV) zračenju sunca može povećati proizvodnju serotonina. Možete pokušati provesti oko 15 minuta vani nekoliko puta tjedno. Pokušajte istražiti novo susjedstvo ili park. Imajte na umu da izlaganje UV zračenju također može povećati rizik od raka kože, stoga ne zaboravite kremu za sunčanje!

Budite ljubazni i pomozite nekome, vaše raspoloženje će provjereno biti bolje!

Dopamin

Poznat kao hormon 'dobrog osjećaja', dopamin je povezan s vašom motivacijom, vašom nagradom za tu motivaciju i samopotvrđivanjem. Povezan je s ugodnim senzacijama, zajedno s učenjem i pamćenjem. Dopamin igra ulogu u svim vrstama tjelesnih funkcija od vaše reakcije na stres, načina na koji obrađujete bol, pa čak i u radu srca i bubrega.

Kako bi se nagradili dopaminom, zadajte si cilj i ostvarite ga, dovršite zadatak s vaše 'to-do' liste se te počastite ‘self care’ aktivnostima poput uživanja u kadi, mazanjem kremama ili pilinzima za tijelo.
Uživajte u hrani i slavite svoje male pobjede!

Endorfin

Endorfini su prirodno sredstvo protiv bolova koje vaše tijelo proizvodi kao odgovor na stres ili nelagodu. Razine se također mogu povećati kada se uključite u aktivnosti koje donose nagradu kao što su jelo, vježbanje ili seks. Smanjenje endorfina može uzrokovati depresiju.

Ako ste čuli za ‘trkačko uzbuđenje’, možda već znate za vezu između vježbanja i otpuštanja endorfina. Redovita tjelesna aktivnost također može povećati razinu dopamina i serotonina.

Osim vježbanja, počnite koristite esencijalna ulja, pogledajte omiljenu komediju uz kockice tamne čokolade i učinit ćete uslugu svome tijelu i raspoloženju!