Blagdansko je razdoblje iza nas, a mnogi su se proteklih tjedana pretjerano prepustili hedonizmu.

To obično znači ekscesivno uživanje u hrani, piću i manjak kretanja, a sve to posljedično dovodi do usporavanja organizma i gomilanja kilograma. Tako se tijekom dva tjedna blagdanskih gošćenja mnogi nađu s nekoliko kilograma više na vagi, te ne mogu baš lagano zakopčati hlače, pa nije ni čudo da u siječnju naglo pohrle na dijete i u teretane.

I dok je svakako u procesu mršavljenja najbitnije paziti na kalorijski unos, odnosno biti u kalorijskom deficitu, druga iznimno važna stvar jest i na adekvatan način hidratizirati organizam. Tako se preporučuje piti najmanje dvije litre vode na dan te smanjiti unos alkoholnih pića na apsolutni minimum. Također, preporučuje se smanjenje unosa kofeinskih napitaka, a zašećerene sokove bi posve trebalo izbaciti s jelovnika.

Čaj od lista artičoke

Ono što možete učiniti kako biste se istovremeno riješili nadutosti i osjećaja težine u tijelu, a pri tome se hidratizirali i potakli mršavljenje je ispijanje čaja od lista artičoke – a koji iznimno učinkovito čisti organizam.

Naime, artičoka je zeljasta biljka, čija je pradomovina Egipat, i gdje se koristila još prije nekoliko tisuća godina. Cvjetne glavice artičoke najčešće se koriste u prehrani zbog svojih ljekovitih svojstava. Osim što se koristi za prehranu, od artičoke je moguće pripremiti čaj, sok, tinkturu i obloge koji se koriste kao pomoć pri liječenju kod mnogih tegoba. Poznato je da artičoka odlično čisti jetru od toksina i pridonosi njezinoj regeneraciji zbog sadržaja biljnih tvari i snažnih antioksidansa. Sprječava oštećenja jetre uzrokovane toksinima i čisti krv, slezenu, bubrege i žuč.

Priprema čaja od artičoke

Čaj od artičoke je zahvaljujući blagotvornim učincima te biljke najbolji tekući detoksikator tijela, a za njegovu pripremu možete koristiti svježe ili suho lišće artičoke te suhi korijen. Za pripremu jednostavno pregršt nasjeckanih listova i suhog korijena artičoke skuhajte 10 do 20 minuta u jednoj litri vode. Ovako pripremljen čaj pije se 3 puta dnevno po jedna šalica. Ako pripremate manju količinu čaja, tada je s 2 dcl vode dovoljno potopiti prstohvat lišća artičoke i ostaviti 15 minuta da odstoji. Potom se čaj procijedi i popije.

Smatra se kako čaj od mlađih listova liječi jetru, stimulira mokrenje, liječi žučni mjehur, pomaže probavu masti i kod ciroze jetre te odstranjuje ureu iz krvi. Artičoka kao biljka inače sadrži vitamin A, B, C i K, biljna ulja, bjelančevine, minerale bakar, kalcij, željezo, magnezij, kalij i fosfor te folnu kiselinu. Bogata je i antioksidansima te odlično čisti cijeli organizam i potiče na mokrenje, pa tako poboljšava i rad bubrega. Djeluje laksativno i pomaže kod izbacivanja otrova, detoksicira organizam i pomaže kod probavljanja teških obroka.

Ovaj je čaj poprilično gorak, pa ga možete zasladiti s nekim prirodnim zaslađivačem poput stevije ili brezinog šećera, a studije pokazuju da je veliki saveznik ljudi koji se bore s pretilošću ili općenitim viškom kilograma.