Doručak je prvi oblik energetskog unosa na početku dana, nakon duge noći. Neki ljudi vole doručkovati u prvih nekoliko sati nakon ustajanja, dok drugi radije čekaju kasnije tijekom dana kada im se poveća apetit. Ipak, redoviti doručak jedna je od važnijih stavki kada liniju želite dovesti do savršenstva. A osim toga, još je važnije kako ćete kombinirati namirnice.

'Doručak treba pojesti najkasnije sat vremena nakon buđenja. Rezerve glukoze u jetri su maksimalne za 1,5 sat, a glukoza je neophodna za energiju jer pokreće mišiće. Količina i vrsta hrane izravno ovisi o dobi, spolu, zdravstvenom stanju, tjelesnoj i psihičkoj aktivnosti koja nas očekuje', napomenula je nutricionistica Branka Mirović.

Doručak
Shutterstock 

Ističe da doručak mora sadržavati sve glavne nutrijente.

'Bjelančevine unosimo u obliku jaja, mliječnih proizvoda, nemasnih, visokokvalitetnih suhomesnatih proizvoda. Od ugljikohidrata najbolji su kruh ili dvopek - ali treba znati da mnoge napuhuju kruhovi od integralnog brašna ili peciva s raznim sjemenkama, da imaju više kalorija i više kemije jer su obično napravljena da dulje zadrže svježinu', objašnjava i dodaje:

'Treći nutrijent su masnoće koje unosite kroz mliječne proizvode i o tome treba voditi računa - ne izbjegavati ih jer su masnoće potrebne za hormone i vitamin D. Naravno, bitna je i tekućina koju možemo unijeti kroz mlijeko, jogurt, kiselo mlijeko, ali dobro je piti i čaj. Ako želite, uz doručak pojedite malo svježeg povrća'.

Doručak
Shutterstock 

Istog je mišljenja i gastroenterologinja dr. Caroline Sojka, koja ističe da je za doručak najbolje kombinirati jaja i jogurt.

Ove dvije namirnice podržavaju zdravlje crijeva. Jogurt je fermentiran prirodnim bakterijama i kvascima, pružajući prirodni izvor probiotika. Dok su jaja prepuna nutritivnih prednosti, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline, vitamin B i vitamin D, prenosi Stil.

'Mikrobiom bogat dobrim bakterijama važan je ne samo za pravilnu probavu, već i za imunološko zdravlje, regulaciju raspoloženja i čak može igrati ulogu u sprječavanju kognitivnog pada. Stoga je vrlo važno započeti dan hranom koja podržava zdravlje crijeva. Jaja i jogurt izvrstan su način da dobijete zasićujuće proteine, kao i zdrave probiotike koji su sjajni za diverzifikaciju vašeg crijevnog mikrobioma', rekla je dr. Sojka.