Japanke su oduvijek bile među, . S 30 izgledaju kao da im je 18, a s 40 kao da im je 25. Glavni čimbenik dobrog izgleda i dugovječnosti je prehrana.

Bogat jelovnik

Pogrešno je mišljenje da Japanci jedu samo sushi. Dapače - njihov je jelovnik puno bogatiji i osim ribe sadrži plodove mora i začinsko bilje, povrće, soju, rižu, voće, zeleni čaj...

Ramen japanska hrana.jpg
Shutterstock 

Visokokalorična jela, kao i brza hrana, rijetko se mogu vidjeti na njihov tanjur. Kod odabira hrane važno im je da bude sezonska i svježa, zimi jedu meso, ribu, juhe i tople napitke, dok ljeti jedu plodove mora, hladne juhe, salate i ramen.

Povrće se uvijek reže na listove

Kuhanje, pečenje na žaru, kuhanje na pari, dinstanje na vrlo malo ulja – tako se priprema hrana u Japanu. Povrće se uvijek reže na listove kako bi se što manje termički obradilo, a zadržalo što više hranjivih tvari.

Prirodna ljepota, boja i okus su im na prvom mjestu, zato su vrlo oprezni sa začinima i nastoje ne pretjerati i opteretiti želudac.

Sushi
Shutterstock 

Jedu polako

Unos hrane za Japanke cijeli je ritual. Jedu polako, u malim zalogajima i malim porcijama. Hrana se rijetko dekorira jer se inzistira na prirodnom izgledu, a gotovo nikad se ne stavljaju dva različita jela na isti tanjur jer se to smatra nedostatkom okusa.

Riža uvijek

Riža je sastavni dio gotovo svakog jela u Japanu, a najčešće se priprema samo uz dodatak soli i maslaca.

Riža
Shutterstock 

Raznovrstan doručak

U Japanu je praksa doručka takva da se mora sastojati od različitih namirnica i nekoliko malih porcija. Trebalo bi biti nekoliko jela, obično riba, riža, omlet, miso juha, soja i malo povrća. Uz, naravno, čaj.

Nema slatkiša i kolača

Japanci rijetko jedu deserte, a kada i jedu, to je u malim količinama. Nemaju bombastične torte i torte, a rade čak i sladoled od riže (moki). Ovo su slatkiši s niskim sadržajem šećera i mi na zapadu ih vjerojatno ne bismo ni voljeli - osim što imaju posljedicu u vidu savršeno ravnih trbuha, prenosi Stil