Kofein utječe na ubrzani rad srca i krvni tlak, a time i na krvne žile. Velike količine kofeina tijekom dugog razdoblja neizbježno dovode do potencijalnih srčanih problema i poremećaja.

Znanstveno istraživanje dr. Nancy Kagatar navodi da redovito ispijanje više od četiri šalice kave dnevno može povećati rizik od smrtonosnih srčanih bolesti, piše Daily Mail.

'Zbog svojih učinaka na autonomni živčani sustav, svakodnevna konzumacija kofeina mogla bi dovesti inače zdrave osobe u opasnost od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih problema', rekla je autorica studije dr. Nancy Kagatar. Ona i tim indijskih znanstvenika došli su do ovih zaključaka proučavajući 92 osobe sa zdravim srcem, prenosi Nova.rs.

Kava
Shutterstock 

Testirali su broj otkucaja srca i krvni tlak svakog pojedinca prije i nakon izvođenja trominutne kardio vježbe, te su zabilježili podatke o demografiji i upotrebi kofeina, uključujući piju li ispitanici inače kavu, čaj ili bezalkoholna pića. Gotovo 20 posto sudionika konzumiralo je više od 400 miligrama kofeina svaki dan, što je ekvivalent dva energetska pića, oko devet šalica crnog čaja ili 11 Coca Cola.

Ljudi koji su konzumirali više od 400 miligrama kofeina dnevno imali su znatno veću vjerojatnost da će imati povišeni krvni tlak i broj otkucaja srca.

'Povećanje svijesti o rizicima ključno je za poboljšanje zdravlja srca za sve', kaže Kagatar. Velike količine kofeina konzumirale su žene iz urbanih sredina koje su radile u poslovnom okruženju.

Kava
Shutterstock 

U kratkotrajnim naletima povišeni krvni tlak je bezopasan, ali stalni visoki tlak opterećuje krvne žile i srčane mišiće. To može dovesti do srčanog udara, moždanog udara, problema s bubrezima, vaskularne demencije i problema s očima. Kronično visok broj otkucaja srca može izazvati slične komplikacije.

Kofein je najraširenija 'droga' na svijetu. Djeluje tako da privremeno blokira receptore u vašem mozgu koji reguliraju spavanje, pamćenje, pažnju i učenje, što povećava dotok kisika u mozak, ubrzava otkucaje srca i poboljšava koncentraciju, što zajedno može pomoći da se osjećate budnijima.

Kava
Shutterstock 

Starija istraživanja podupiru ideju da umjerena konzumacija napitaka s kofeinom nije štetna te da ispijanje male količine čaja dnevno pomaže zdravlju crijeva i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Neka istraživanja također sugeriraju da bi konzumacija umjerene količine kave dnevno mogla pomoći ljudima koji rade u uredima da žive dulje.

Zaključno, kao i u slučaju energetskih pića s visokim postotkom kofeina i šećera, prekomjerna uporaba kofeina tijekom dužeg razdoblja, ovisno o općem zdravstvenom stanju pojedinca, može negativno utjecati na kardiovaskularni sustav i zdravlje srca.